Wydarzenia

Przypominamy o "zakazie palenia"

Data publikacji 02.12.2011

W listopadzie na terenie naszego powiatu rozpoczęto działania w ramach programu „Tabacco Free Cities”. Jedną z instytucji, która podpisała porozumienie w ramach tego projektu jest Komenda Powiatowe Policji w Ropczycach.

W listopadzie na terenie naszego powiatu rozpoczęto działania w ramach programu „Tabacco Free Cities”. Jedną z instytucji, która  podpisała porozumienie w ramach tego projektu jest Komenda Powiatowe Policji w Ropczycach.


Głównym celem programu „TOB3CIT” jest ochrona zdrowia mieszkańców powiatu przed szkodliwym działaniem dymu papierosowego. Przedsięwzięcie to ma na celu również przypomnienie instytucjom i mieszkańcom powiatu o nowelizacji przepisów związanych z zakazem palenia papierosów w miejscach publicznych. Chodzi o przestrzeganie obowiązującej ustawy. Wiele osób pali papierosy w miejscach, w których nie powinny, na przykład na przystankach autobusowych. Jeśli ktoś chce palić papierosy, to jego wybór, ale niech to robi tak, by nie zmuszać innych do wdychania dymu i niech nie łamie przepisów prawa.

 

Mając na uwadze założenia rozpoczętej akcji informacyjno-profilaktycznej przypominamy o zapisie w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych: „Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5 podlega karze grzywny do 500 zł”.


Art. 5.  1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”,
1a. Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, umieści w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie lub środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia tytoniu.
2. (uchylony).
3. (uchylony).
4. Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione w ust. 1 miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego.


Art. 5a. 1. Właściciel lub zarządzający może wyłączyć spod zakazu określonego w art. 5 indywidualne pokoje w obiektach służących celom mieszkalnym.
2. Minister Obrony Narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych i Minister Sprawiedliwości określą, w drodze rozporządzeń, szczegółowe warunki używania wyrobów tytoniowych na terenie podlegających im obiektów oraz środków przewozu osób, uwzględniając potrzebę zachowania miejsc pracy, nauki i służby jako stref wolnych od dymu tytoniowego oraz ochrony niepalących przed dymem tytoniowym.
akty wykonawcze
3. Właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię:
1) w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,
2) w hotelach,
3) w obiektach służących obsłudze podróżnych,
4) na terenie uczelni,
5) w pomieszczeniach zakładów pracy,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

4. Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego w art. 5, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.


 

Powrót na górę strony