Wydarzenia

O bezpieczeństwie seniorów podczas debaty społecznej w Sanoku

Data publikacji 30.09.2022

Policjanci z sanockiej komendy we współpracy z Domem Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” zorganizowali debatę społeczną poświęconą bezpieczeństwu osób starszych. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać praktycznych porad na temat bezpieczeństwa w domu, w miejscach publicznych i w ruchu drogowym, a także poznać metody i sposoby działania oszustów. Przedstawiono także aplikacje Moja Komenda i Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wczoraj, w budynku Centrum Usług Senioralnych w Sanoku odbyła się powiatowa debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Sanoku przy współpracy z Domem Pomocy Społecznej „Światło Nadziei”. Spotkanie miało na celu zdiagnozowanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa seniorów.

Debacie przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku nadkom. Tomasz Balawajder oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” Piotr Kobiałka. W spotkaniu udział wzięli przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz zainteresowane osoby prywatne.

Podczas debaty, policjantka realizująca zdania z zakresu profilaktyki społecznej st. asp. Izabela Rowińska, wyjaśniła sposoby działania przestępców w stosunku do osób starszych oraz przekazała, jakich sytuacji należy unikać, aby nie stać się pokrzywdzonym czynem zabronionym.  Funkcjonariuszka przedstawiła założenia i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podkreślała, że użyteczność mapy zagrożeń polega przede wszystkim na możliwości bezpośredniego przekazania policjantom, za pośrednictwem aplikacji internetowej, aktualnych sygnałów o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy. Omówiła funkcjonowanie i sposób użytkowania narzędzi pomocniczych służących do kontaktu społeczeństwa z dzielnicowym, takich jak: aplikacja Moja Komenda, dzięki której łatwo i sprawnie można wyszukać i połączyć się z właściwym dzielnicowym.

Ważnym elementem debaty była dyskusja moderowana przez kom. Monikę Hędrzak, podczas której policjanci odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Przedstawiciele władz samorządowych oraz seniorzy zgłaszali również swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby, które zostały ujęte w formie wniosków. Poruszane kwestie oraz zgłaszane uwagi dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa zostaną wykorzystane podczas działań podejmowanych przez sanocką Policję. Ich realizacja zostanie przedstawiona za kilka miesięcy podczas debaty ewaluacyjnej. 

 • Policjanci i uczestnicy debaty społecznej.
 • Komendant rozpoczyna a debatę społeczną.
 • Dyrektor DPS „Światło Nadziei” .
 • Policjanci i uczestnicy debaty społecznej.
 • Uczestnicy debaty społecznej.
 • Uczestnicy debaty społecznej podczas prezentacji zagadnień dotyczących bezpieczeństwa.
 • Uczestnicy debaty społecznej podczas dyskusji.
 • Uczestnicy debaty społecznej podczas dyskusji.
 • Uczestnicy debaty społecznej podczas dyskusji.
 • Uczestnicy debaty społecznej podczas dyskusji.
 • Policjanci przekazują ankiety
Powrót na górę strony