Wydarzenia

Nie pozwól ukraść swojej tożsamości, chroń dokumenty!

Data publikacji 21.11.2022

Przestępstwa z wykorzystaniem cudzego dokumentu tożsamości mogą nas narazić na poważne konsekwencje. Osoba posługująca się naszym dokumentem może wyłudzić kredyt, wziąć pożyczkę, czy też dokonać zakupu ratalnego. Pamiętajmy - w przypadku utraty dokumentów niezwłocznie zastrzeżmy je w banku, co uniemożliwia wykorzystanie ich przez inne osoby.

Codziennie, kilkadziesiąt osób w różny sposób traci dokumenty, co może być początkiem dużych nieprzyjemności. Przestępcy, wykorzystując cudzy lub podrobiony dokument, mogą m.in. wyłudzić pożyczkę, zawrzeć różnego rodzaju umowy, czy też dokonać zakupów ratalnych i to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono.

Dlatego zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy, jest niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. W przypadku, utraty dokumentów powinniśmy to zgłosić w banku, a gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży, powinniśmy także powiadomić policję. Nigdy nie powinniśmy bagatelizować tej sytuacji, twierdząc, że z wyrobieniem nowego dokumentu nie będzie problemu.

Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.

Jeśli nie korzystamy z usług banków, możemy udać się do takiego banku, który zdecydował się na zastrzeganie dokumentów wszystkich obywateli. Listę tych instytucji oraz informację w tym zakresie można znaleźć na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl. Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w systemie, z którego korzystają banki, a także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska oraz wielu innych uczestników. Dokumenty mogą sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie, czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.

Jak chronić swoje dokumenty?

• Nigdy nie pożyczaj nikomu swoich dokumentów,
• Nie zostawiaj ich bez nadzoru,
• Bądź czujny: nie pozwalaj kopiować dowodu za każdym razem, gdy ktoś tego żąda. Kopie dowodu przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom w uzasadnionych przypadkach.
• Nigdy pod żadnym pozorem nie oddawaj dowodu osobistego w zastaw.
• Nie podawaj danych obcej osobie, która prosi o nie przez telefon.

Co zrobić po utracie dokumentów?

- Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
- W przypadku kradzieży powiadomić Policję.

Gdzie zastrzec dokumenty?
- W placówce banku.

Powrót na górę strony