Wydarzenia

Policjanci wdrażają działania wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych

Data publikacji 07.10.2019

Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. Każdego roku Policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Pojawiają się pierwsze przymrozki. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo osób bezradnych i samotnych. Dzielnicowi proszą o przekazywanie informacji o osobach potrzebujących pomocy.

W związku z nadchodzącą porą zimową i pojawiającymi się przymrozkami policjanci już w październiku rozpoczynają wzmożone działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Działania funkcjonariuszy będą zmierzać do ograniczenia liczby wychłodzeń i udzielania pomocy osobom, które jej potrzebują.

Dla podniesienia skuteczności działań interwencyjno-pomocowych funkcjonariusze nawiązują współpracę z innymi służbami i instytucjami, które są powołane do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz niesienia im pomocy. Szczególną rolę pełnią tu ośrodki pomocy społecznej, których działania mają charakter opiekuńczy, interwencyjny i wspierający. Ich pracownicy, a także dzielnicowi starają się dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy. Dzielnicowi proszą o informację od mieszkańców o osobach, które z racji swojego wieku, ułomności, samotności, niezdarności, bądź trudnej sytuacji materialnej, mogą stać się potencjalnie ofiarą zgonu w skutek wychłodzenia organizmu.

Silny wiatr w połączeniu z deszczem i temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może być odczuwalny dla człowieka tak, jak temperatura poniżej -30°C. Takie warunki atmosferyczne mogą być przyczyną odmrożeń i wychłodzenia organizmu. Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Jego objawami są: zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa lub jej zaburzenia, poczucie wyczerpania, senność.
 
Policjanci patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, penetrują parki, skwery, zarośla, miejsca rzadko uczęszczane czy opuszczone budynki. W tych działaniach Policja współpracuje z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi, Strażą Miejską i Strażą Pożarną.

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z apelem - jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 112.  Policjanci liczą na pomoc z Państwa strony - pamiętajmy, że jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem.

 

Powrót na górę strony