Wydarzenia

Odpowiedzą za sharing

Data publikacji 02.03.2020

Funkcjonariusze z Jarosławia wspólnie z funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości komendy wojewódzkiej w Rzeszowie przerwali proceder nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego. Za „sharing” odpowiedzą dwaj mieszkańcy powiatu jarosławskiego. Mężczyźni wykorzystując sieć internetową udostępniali programy płatnych platform cyfrowych.

Policjanci z wydziału d/w z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie ustalili, że dwóch mieszkańców powiatu jarosławskiego za pomocą nielegalnych urządzeń prawdopodobnie udostępniają klucze z kart abonenckich. Urządzenia umożliwiają odbiór sygnału telewizyjnego płatnych platform satelitarnych.

Wspólne działania policjantów z komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i funkcjonariuszy z Jarosławia pozwoliły przerwać ten nielegalny proceder. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli urządzenia służące do rozsyłania oraz odbioru nielegalnego sygnału telewizyjnego płatnych platform satelitarnych. Ich posiadanie zgodnie z ustawą o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, jest zabronione.

W toku wykonanych czynności zabezpieczono m. in. 12 dekoderów służących do odbioru nielegalnego sygnału telewizyjnego, 4 routery oraz laptop. Jak ustalono 30-letni mieszkaniec gminy Jarosław oraz 41-letni mieszkaniec gminy Rokietnica, od kilku lat nielegalnie poprzez sieć internetową udostępniali odbiór kanałów telewizji satelitarnej w pełnym, dostępnym na rynku pakiecie programowym.

Z ich nielegalnych usług korzystało pięciu odbiorców, wszyscy to mieszkańcy powiatu jarosławskiego. Posiadali oni niedozwolone urządzenia w postaci dekoderów i oprogramowania, które umożliwiało sharing, a następnie odbiór drogą elektroniczną kodowanego sygnału płatnych telewizji satelitarnych. Wartość strat szacowana jest na kwotę 25 tys. złotych.

30-latek i 41-latek, którzy nielegalnie udostępniali odbiór kanałów telewizji satelitarnej, jak też pięciu odbiorców usłyszeli zarzuty. Grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.

Card Sharing jest metodą pozwalającą na dekodowanie sygnału cyfrowych platform telewizyjnych i jest możliwy w przypadku podłączenia odbiornika telewizji cyfrowej do sieci internetowej. Proceder polega na tym, że użytkownik (dawca) udostępnia sygnał przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Dawca przekazuje biorcom dołączającym się do niego adres IP serwera oraz hasło dostępowe. Ponadto biorca w tunerze nie musi mieć zainstalowanych kart płatnych telewizji. Odkodowanie sygnału odbywa się za pośrednictwem internetu po pozytywnym zweryfikowaniu kart na serwerze dawcy.

 

 

Powrót na górę strony