Aktualności

„Bezpieczny Senior” – edycja 2018

Data publikacji 22.06.2018

Wczoraj w ramach akcji pod nazwą „Bezpieczny Senior ” – edycja 2018, policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie przeprowadzili zajęcia warsztatowe z seniorami z powiatu krośnieńskiego. Funkcjonariusze opowiadali uczestnikom między innymi o sposobach unikania zagrożeń, sytuacjach kryzysowych, podstawowych elementach samoobrony i zasadach udzielania pomocy przedmedycznej. A wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych.

Podkarpacka Policja prowadzi program profilaktyczny pod nazwą „Bezpieczny Senior”.  W ramach tego programu Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, Stowarzyszenie „Dla Równości” oraz Stowarzyszenie Miłośników Cergowej organizuje cykl zajęć warsztatowych pod nazwą „Bezpieczny Senior”- edycja 2018. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększenie świadomości seniorów w zakresie zagrożeń. Wczoraj w  Domu Ludowym w Iwoniczu odbyło się spotkanie skierowane do seniorów mieszkających na terenie gminy Iwonicz Zdrój.

Konferencja została rozpoczęta przez Mirosławę Widurek - Prezesa Stowarzyszenia „Dla Równości”. Następnie podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przywitała uczestników i przedstawiła zgromadzonym tematykę spotkania. W swoim wystąpieniu omówiła sposoby unikania zagrożeń w przestrzeni publicznej. Przekazała również informacje, jakich sytuacji należy unikać, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Wyjaśniła sposoby działania przestępców w stosunku do osób starszych oraz przekonywała zgromadzonych do właściwych i bezpiecznych zachowań. Następnie mł. asp. Jerzy Ossoliński przedstawił sytuacje kryzysowe wraz ze sposobami reagowania na nie w świetle obowiązujących przepisów prawa. Wskazał na tryby ścigania przestępstw. Wyjaśnił czym jest działanie w stanie wyższej konieczności i obrony koniecznej.

Spotkanie informacyjne zostało połączone z zajęciami praktycznymi z zakresu elementów samoobrony oraz podstaw udzielania pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia prowadzili instruktorzy Zespołu Szkoleniowo- Bojowego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie.  Policjanci prowadząc zajęcia warsztatowe podkreślali fakt, że życie i zdrowie człowieka są największą wartością.

Warsztaty podsumował Burmistrz Miasta Iwonicz Zdrój Witold Kocaj oraz Wiceprezezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić Iwonicz” w Iwoniczu Zdroju Marek Bilżycki, który podziękował za udział w spotkaniu zarówno prelegentom, jak i uczestnikom zajęć.  W spotkaniu udział wzięli także podkom. Witold Podlaszczak - Komendant Komisariatu Policji w Rymanowie oraz asp. sztab. Maciej Żebrak - Kierownik Posterunku Policji w Iwoniczu Zdroju.

W ramach akcji „Bezpieczny Senior”- edycja 2018  zorganizowano cztery spotkania z seniorami z powiatów: krośnieńskiego, sanockiego oraz jasielskiego. Kolejne odbędzie się jesienią w gminie Zagórz.

 

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

Powrót na górę strony