Aktualności

Seniorzy uczyli się samoobrony

Data publikacji 13.04.2018

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie przeprowadzili zajęcia warsztatowe z seniorami z powiatu sanockiego. Funkcjonariusze opowiadali uczestnikom między innymi o sposobach unikania zagrożeń, sytuacjach kryzysowych, podstawowych elementach samoobrony i zasadach udzielania pomocy przedmedycznej. Spotkanie było przede wszystkim po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, Stowarzyszenie „Dla Równości” oraz Stowarzyszenie Miłośników Cergowej organizuje cykl zajęć warsztatowych pod nazwą „Bezpieczny Senior”- edycja 2018. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększenie świadomości seniorów w zakresie zagrożeń. Wczoraj w ramach tej akcji, w Szczawnem w gminie Komańcza, odbyło się spotkanie skierowane do seniorów mieszkających na terenie powiatu sanockiego.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Gminy Komańcza Stanisław Bielawka. Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz przywitał uczestników i przedstawił zgromadzonym tematykę spotkania.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, podkom. Monika Hędrzak oraz mł. asp. Jerzy Ossoliński omówili sposoby unikania zagrożeń w przestrzeni publicznej. Przekazali również informacje, jakich sytuacji należy unikać, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Wyjaśnili sposoby działania przestępców w stosunku do osób starszych oraz przekonywali zgromadzonych do właściwych i bezpiecznych zachowań. Wskazali na sytuacje kryzysowe oraz sposoby reagowania na nie w świetle obowiązujących przepisów. Omówili tryby ścigania przestępstw. Wyjaśnili, czym jest działanie w stanie wyższej konieczności i obrony koniecznej.

Spotkanie informacyjne zostało połączone z zajęciami praktycznymi z zakresu elementów samoobrony oraz podstaw udzielania pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia prowadzili instruktorzy z Zespołu Szkoleniowo-Bojowego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Seniorzy chętnie i bardzo czynnie uczyli się technik obrony przed napastnikiem. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Przekazane przez policjantów informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością podniosły poczucie pewności i bezpieczeństwa każdego seniora uczestniczącego w spotkaniu. Policjanci prowadząc zajęcia warsztatowe podkreślali fakt, że życie i zdrowie człowieka stanowią największą wartość.

Warsztaty podsumowała Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” Mirosława Widurek, która podziękowała za udział w spotkaniu zarówno prelegentom, jak i uczestnikom zajęć. 

 

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

 

Powrót na górę strony