Twoja komenda

Serwis informacyjny

70 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Piątek, 02-04-2010
KWP

W zakładce "Z kart historii" publikujemy cykl artykułów poświęconych rocznicy obchodów Zbrodni Katyńskiej i historii Policji. Zapraszamy do lektury.

 

 

 • Wykaz policjantów pomordowanych na Wschodzie, związanych z naszym regionem

  Od lat trwają prace nad ustaleniem liczby policjantów zamordowanych w czasie II wojny światowej na Wschodzie. Ilu z nich pochodziło z terenu dzisiejszego Podkarpacia, pełniło tu służbę, lub w inny sposób było związanych z naszym regionem? Z uwagi na ogrom zbrodni i ograniczone możliwości dostępu do źródeł, na to pytanie zapewne nigdy nie znajdziemy wyczerpującej odpowiedzi. Na naszą prośbę Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował opracowanie, które obejmuje biogramy 244 osób. Porządkuje ono dotychczasową wiedzę o pomordowanych policjantach, i co warte podkreślenia, zawiera również najnowsze ustalenia rzeszowskiego IPN.


   

 • Działalność Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na Podkarpaciu

  "Pamiętaj Polsko o tych dzieciach Twoich, które miłość i przyjaźń do Ciebie okupiły śmiercią swoją”. Te słowa – wypowiedziane przez biskupa polowego Wojska Polskiego ks. Sławoja L. Głodzia - widnieją na pierwszej stronie kroniki rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939”, stanowiąc motto działalności organizacji. Nad nimi na środku przejmujący obraz tzw. "Pieta Katyńska”, zdjęcie płaskorzeźby przedstawiającej Matkę Bożą, tulącą do swych piersi ofiarę zbrodni katyńskiej, w tyle głowy nieszczęśnika znajduje się otwór po kuli.

 

 • Nad Grobem Polskiego Policjanta

  W Katowicach znajduje się Grób Polskiego Policjanta. Środowisko policyjne nazywa to miejsce "Małym Miednoje". Poświęcone jest ono bowiem pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych wiosną 1940 r. na Wschodzie. W rosyjskim Miednoje spoczywają szczątki sześciu tysięcy policjantów. Delegacja reprezentująca środowisko podkarpackiej Policji oddała hołd pomordowanym podczas uroczystości, które odbyły się w miniony piątek w Katowicach. 

 • O "Rodzinie Policyjnej" opowiada Pani Anatolia Gazda
  Prezentujemy wywiad z Panią Anatolią Gazdą - wieloletnią przewodniczącą oddziału rzeszowskiego "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939". Jest ona siostrą posterunkowego Kazimierza Ogorzałka funkcjonariusza Policji Państwowej. Zamordowanego 20 kwietnia 1940 r. w Twerze, pochowanego w Miednoje.
   
 • Hoszowski - pierwszy dowódca polskiej Policji na Podkarpaciu

  Był osobą wyjątkową w dziejach naszego regionu. Kiedy upadło imperium Habsburgów i odradzała się niepodległa Polska to on organizował policyjną służbę w byłej Galicji, a więc i na terenie obecnego Podkarpacia. Sięgnął po najwyższe policyjne godności, sprawując urząd komendanta głównego Policji Państwowej. Zginął jak tysiące "wrogów nowego ustroju", w sowieckim areszcie. Data jego śmierci, ani miejsce pochówku nie są znane. 
   
 • Nasi poprzednicy - Policja Państwowa II Rzeczypospolitej

  Za datę narodzin polskiej Policji przyjmujemy 24 lipca 1919 r. To właśnie w tym dniu Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową, jako organizację służby bezpieczeństwa, organ wykonawczy władz państwowych i samorządowych. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, co roku właśnie w tym dniu obchodzone jest Święto Policji. Przypomnijmy kilka faktów na temat organizacji tej formacji.
   

 • Zginęli, bo byli wierni niepodległej Polsce

  Policja doznała podczas II wojny światowej wyjątkowych strat. Ten czas nazywany jest nawet „zagładą polskiej Policji”. Wojnę przeżyło niewiele ponad połowa funkcjonariuszy Policji Państwowej. Większość poległych została zamordowana na Wschodzie. Zginęli tylko dlatego, że byli policjantami, że reprezentowali wolną Polskę.


 

Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie poszukuje zaginionego Kamila Szubart, 29-letniego mieszkańca Rzeszowa. Zaginiony Kamil Szubart ostatni raz widziany był przez rodzinę w...

arrow widziałeś? napisz więcej arrow
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku poszukują 29-letniego Dariusza Doleckiego, ostatnio zamieszkałego w Nowej Sarzynie. Dariusz Dolecki poszukiwany jest na...

arrow widziałeś? napisz więcej arrow

Policyjne statystyki Podkarpacia

Wybierz dzień
29
Wrzesień
2016
Czwartek
pn wt śr cz pt so nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
wybierz miesiąc:   
pozostałe statystyki

Galeria zdjęć

Galeria video

Ankieta

Nasza strona na Facebook

realizacja:Ideo
powered by: CMS Edito
Ten Serwer nie jest w żaden sposób połączony z siecią komputerową Policji i zawiera tylko jawne dane
Wszystkie prawa zastrzeżone. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie