Wydarzenia

Projekt Edward - 19 września 2018 roku

Data publikacji 19.09.2018

19 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. W związku z tym, policjanci z krajów europejskich prowadzili działania w ramach projektu EDWARD (z ang. European Day Without Road Death). W akcji brali też udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych.

Projekt EDWARD zapoczątkowany został w 2016 r. Jego ideą jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania odbywają się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

W działaniach uczestniczyli także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. Wczoraj, na drodze krajowej nr 84 oraz W 896 funkcjonariusze Ruchu Drogowego prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Policjanci zdecydowanie reagowali na przypadki przekraczania prędkości. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

„Moja deklaracja… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…

Obiecuję, że:.

  • Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
  • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
  • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
  • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
  • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
  • Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
  • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
  • Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
  • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
  • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
  • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
  • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
  • Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

 

Policjanci przypominają, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

 

BRD KGP

KWP Rzeszów

Powrót na górę strony