Wydarzenia

Trzeźwy poranek na drogach powiatu bieszczadzkiego

Data publikacji 17.02.2014

Dwóch kierowców pod wpływem alkoholu zatrzymali dziś rano ustrzyccy policjanci podczas porannych działań prewencyjnych „Trzeźwy Poranek” w powiecie bieszczadzkim. Policjanci zbadali stan trzeźwości bisko 450 kierowców.

Dwóch kierowców pod wpływem alkoholu zatrzymali dziś rano ustrzyccy policjanci podczas porannych działań prewencyjnych „Trzeźwy Poranek” w powiecie bieszczadzkim. Policjanci zbadali stan trzeźwości bisko 450 kierowców.

 

Od wczesnych godzin rannych bieszczadzcy policjanci rozpoczęli działania prewencyjne ”Trzeźwy Poranek”. Zawsze celem takiej akcji jest wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących z naszych dróg. Policjanci zbadali stan trzeźwości 423 kierujących pojazdami wśród nich dwóch znajdowało się pod wpływem alkoholu:

 
  • W Ustrzykach Dolnych kierujący oplem 57-letni mieszkaniec tego miasta podczas badania miał 0,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości.
 
  • W Czarnej kierujący toyotą 28-letni mieszkaniec Birczy miał 0,42 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, teraz zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego, on również usłyszy zarzut jazdy w stanie po użyciu alkoholu.
 
Policjanci przypominają:
 

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy jego zawartość w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenie we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu lub obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1dm3. (art. 46 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi)

Kierowanie pojazdem w tym stanie jest wykroczeniem określonym w art. 87 § 1 lub 2 kodeksu wykroczeń. Grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3, więzienie do 30 dni, bądź grzywna do 5.000 zł.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1dm3. (art. 46 ust. 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz art. 115 § 16 kodeksu karnego)

Kierowanie pojazdem w tym stanie jest przestępstwem określonym w art. 178a kodeksu karnego.

Grozi za to kara więzienia do lat 2 w przypadku pojazdów mechanicznych Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat 10. Wyrok może być również podany do publicznej wiadomości. Niezależnie od kary grzywny, sąd nakłada również na sprawcę przestępstwa obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz instytucji lub organizacji społecznej, do której zadań lub statutowych celów należy świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych (jego wysokość nie może przekroczyć dziesięciokrotności najniższego wynagrodzenia). Ponadto po nowelizacji kodeksu karnego osoba, która ponownie zostanie zatrzymana na kierowaniu pojazdem mechanicznym a była już skazana prawomocnym wyrokiem za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo ma obowiązujący zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony w związku ze skazaniem za przestępstwo może liczyć się z karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.



Powrót na górę strony