Wydarzenia

Użyj wyobraźni - bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 10.11.2009

Ustrzyccy policjanci przyłączają się do akcji "Użyj wyobraźni". Ruszyła trzecia odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej. Tym razem ukierunkowana na bezpieczeństwo pieszych. Okres jesienno zimowy to czas kiedy dochodzi do największej liczby wypadków z działem niechronionych uczestników ruchu.

Ustrzyccy policjanci przyłączają się do akcji "Użyj wyobraźni". Ruszyła trzecia odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej. Tym razem ukierunkowana na bezpieczeństwo pieszych. Okres jesienno zimowy to czas kiedy dochodzi do największej liczby wypadków z działem niechronionych uczestników ruchu.

Głównym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa najbardziej zagrożonych użytkowników dróg. Inicjatorem programu jest Biuro Ruchu Drogowego KGP, a jego partnerami Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i PZU. Tematem tej odsłony kampanii jest bezpieczeństwo osób pieszych na drogach - w okresie jesienno-zimowym są oni bowiem szczególnie zagrożeni.

 

Miesiące Liczba zdarzeń w 2008 r. Liczba zabitych w 2008 r. Liczba rannych w 2008 r.
Styczeń  79  10  46
Luty  84  11  55
Marzec  79  10  44
Kwiecień  67  8  44
Maj  77  1  49
Czerwiec  44  0  25
Lipiec  52  4  47
Sierpień  66  5  39
Wrzesień  72  9  53
Październik  89  11  51
Listopad  110  18  66
Grudzień  109  11  81

Daj szansę kierowcom - niech Cię zobaczą


Pamiętajmy, że jesienią i zimą wcześniej zapada zmrok, zmniejsza się widoczność, którą dodatkowo ograniczać może mgła, opady deszczu czy śniegu. Na drogach jest ślisko. Pieszy w ciemnym ubraniu bez elementów odblaskowych idący poboczem jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. Kierujący pojazdem widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości kilkudziesięciu metrów, często zbyt późno, aby wykonać odpowiedni manewr. Wystarczy jednak, że pieszy założy element odblaskowy i staje się widoczny z odległości 120-160 m. Z policyjnych analiz wynika, że najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych na terenie naszego województwa było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd (209 wypadków w 2008 r.), nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu czy przeszkody (30 wypadków w 2008 r.), a także stanie lub leżenie na jezdni (w 2008 r. odnotowano 32 takie wypadki).

Daj szansę pieszym - zwolnij


Aby na naszych drogach było bezpieczniej potrzebna jest także zmiana myślenia kierowców. Wielu kierujących pojazdami zapomina o tym, że piesi nie są intruzami, ale równoprawnymi użytkownikami dróg. Przejście dla pieszych, które powinno gwarantować bezpieczeństwo, staje się wyzwaniem, gdyż kierowcy często nie ustępują pieszym pierwszeństwa. Jak wynika z analizy zdarzeń drogowych na Podkarpaciu w 2008 roku najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących było nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych (121 wypadków) oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (88 wypadków).

 


Kampania "Użyj wyobraźni" rozpoczęła się w kwietniu akcją dotyczącą bezpiecznej jazdy motocyklistów. W sierpniu, podczas drugiej odsłony kampanii, twórcy programu zwrócili się do młodych kierowców, zachęcając ich do używania wyobraźni podczas jazdy samochodem. Wszystkim odsłonom kampanii towarzyszyły sugestywne, zmuszające do myślenia spoty i hasła. Rozpoczęta wczoraj trzecia odsłona kampanii po hasłem "Niewidoczni" poświęcona jest bezpieczeństwu pieszych - niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jest ona skierowana zarówno do pieszych, jak i do kierowców.

W tym samym czasie, kiedy stworzone na potrzeby kampanii spoty pojawiać się będą w mediach, policjanci ruchu drogowego nasilą kontrole kierowców zagrażających pieszym, jak i samych pieszych. Będą propagować zgodne z prawem, kulturalne i bezpieczne zachowania na drodze, pokazując skutki pozbawionego wyobraźni zachowania.

Odwiedź stronę kampanii "Użyj wyobraźni".
Szczegółową analizę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego na Podkarpaciu w 2008 r. znajdziesz w zakładce "Ruch drogowy".
 

Powrót na górę strony