Wydarzenia

Ćwiczenia "STRZYŻÓW 2013"

Data publikacji 26.04.2013

W środę na terenie powiatu strzyżowskiego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „STRZYŻÓW 2013”. Ćwiczenia zorganizowane były dla sił i środków systemu ratowniczo-gaśniczego z terenu powiatów: dębickiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego i strzyżowskiego przy współudziale m.in. strzyżowskich policjantów. Ćwiczenia składały się z trzech epizodów: pożaru w zakładzie, katastrofy budowlanej oraz wypadku drogowego.

W środę na terenie powiatu strzyżowskiego odbyły się  ćwiczenia pod kryptonimem „STRZYŻÓW 2013”. Ćwiczenia zorganizowane były dla sił i środków systemu ratowniczo-gaśniczego z terenu powiatów:  dębickiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego i strzyżowskiego przy współudziale m.in. strzyżowskich policjantów. Ćwiczenia składały się z trzech epizodów: pożaru w zakładzie, katastrofy budowlanej oraz wypadku drogowego.
 

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 11.  zgłoszeniem telefonicznym z jednego z zakładów pracy  w Czudcu o powstaniu pożaru na terenie jednej z hal produkcyjnych. W chwili zauważenia pożaru na hali przebywali pracownicy, którzy w panice zaczęli uciekać z płonącego pomieszczenia. Równocześnie doszło do kilku wypadków osób zatrudnionych przy obróbce drewna. Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko na pomieszczenia przyległej suszarni oraz skład gotowych produktów.

Prowadzona akcja ratowniczo-gaśnicza na terenie zakładu obróbki drewna zaciekawiła pracowników sąsiadującej z zakładem spółdzielni produkcyjnej. W wyniku nieostrożności osób znajdujących się w budynku kotłowni kompleksu szklarni doszło do wybuchu i powstania pożaru wewnątrz budynku. Przebywający w pomieszczeniach tego budynku zostają w nim uwięzieni. Taki był scenariusz kolejnego epizodu.


Nie dość tego,w tym samym czasie na drodze krajowej nr 9 w miejscowości Wyżne doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. W wyniku wypadku doszło do uszkodzenia zaworów w cysternie i wycieku przewożonej substancji ropopochodnej. Z przekazanych informacji  wynikało, że samochód osobowy biorący udział w tym zdarzeniu znajduje w rowie i są w nim uwięzione ranne osoby. Wypadek ma miejsce tuż za mostem na Wisłoku i istnieje realne zagrożenie skażenia cieku wodnego.

Zadaniem policjantów było dokonanie oceny sytuacji i kalkulacji niezbędnych sił i środków do  zorganizowania objazdów zagrożonego rejonu oraz zapewnienie bezkolizyjnego przejazdu dla sił ratowniczych, zapewnienie izolacji miejsca zdarzenia, zbieranie informacji o poszkodowanych i poinformowanie najbliższych poszkodowanych, a także nawiązanie współpracy i wymiany informacji z powiatowym zespołem reagowania.
 

Przeprowadzone ćwiczenia wszystkich uczestniczących w działaniach służb, potwierdziły ich profesjonalizm i zaangażowanie.
 

Powrót na górę strony