Wydarzenia

Ruszył program "Ostrożnie - pies"

Data publikacji 21.11.2012

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu strzyżowskiego od listopada br. ruszył program prewencyjny „Ostrożnie – pies”. Wdrażając ten program strzyżowscy policjanci planują inicjatywę edukacyjno – informacyjną skierowaną w szczególności do właścicieli psów, dzieci i młodzieży.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu strzyżowskiego od listopada br. ruszył program prewencyjny „Ostrożnie – pies”. Wdrażając ten program strzyżowscy policjanci planują inicjatywę edukacyjno – informacyjną skierowaną w szczególności do właścicieli psów, dzieci i młodzieży.
 

Strzyżowscy policjanci dążąc do zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom takim jak np. pogryzienia osób, w ramach realizowanego programu chcą dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Działania te mają na celu uświadomienie mieszkańcom powiatu strzyżowskiego jak niebezpieczne może być pozostawienie psa bez właściwej opieki, ale też jak ważna jest odpowiednia edukacja, szczególnie tych najmłodszych, dotycząca bezpiecznego zachowania się w stosunku do psów.

 

W ramach realizowanego programu policjanci będą przeprowadzali spotkania w szkołach, podczas których będą przedstawiali sposoby unikania zagrożeń ze strony psów oraz omówią jak właściwie obchodzić się z tymi zwierzętami. Funkcjonariusze będą także rozmawiali z właścicielami psów o odpowiednim zabezpieczeniu zwierzęcia, a podczas spotkań z mieszkańcami będą promować wśród społeczności lokalnych poczucie obowiązku zgłaszania organom ścigania przypadków łamania prawa przez właścicieli psów.


Aby zapobiec tragicznym sytuacjom pamiętajmy:


• Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za psa jest jego właściciel lub osoba, która w danym momencie opiekuje się zwierzęciem. Wszyscy właściciele i opiekunowie psów, niezależnie od posiadanej czy powierzonej opiece rasy psa, obowiązani są do zachowania ostrożności..
• Dla zwiększenia bezpieczeństwa pies powinien być wyprowadzany na smyczy, a jeżeli przejawia agresję wobec ludzi czy innych zwierząt lub wynika to z przepisu prawa lokalnego, powinien mieć założony kaganiec. Spacerując z psem nie można pozostawiać go bez kontroli.
• Właściciel psa zgodnie z art. 85 ust.1 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zobowiązany jest do obowiązkowego ochronnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
• Wobec niektórych ras psów obowiązują zaostrzone przepisy prawa, i tak:
• Właściciel psa rasy uznanej za agresywną, w myśl przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt musi posiadać stosowne zezwolenie właściwego organu gminy,
• Hodowca lub właściciel chartów rasowych lub ich mieszańców w myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066) musi posiadać stosowne zezwolenie starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia hodowli lub posiadania.
• W polskim prawodawstwie, zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zabronione jest organizowanie walk psów.

 

Powrót na górę strony