Wydarzenia

Uważajmy na kieszonkowców

Data publikacji 31.10.2013

Przed nami dzień Wszystkich Świętych, znakomita okazja dla kieszonkowców i złodziei. Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczaniu mieszkań podczas naszej nieobecności i trzymaniu cennych przedmiotów w bezpiecznym miejscu.

Przed nami dzień Wszystkich Świętych, znakomita okazja dla kieszonkowców i złodziei. Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczaniu mieszkań podczas naszej nieobecności i trzymaniu cennych przedmiotów w bezpiecznym miejscu.

 

Zbliżający się weekend i towarzyszący mu dzień Wszystkich Świętych wielu z nas spędzi poza domem. Policja radzi i przypomina, jak zabezpieczyć mieszkanie/dom przed włamaniem. Pamiętajmy, że pozostawiony dobytek stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Dlatego też należy przede wszystkim:

 

  • Wyposażyć swoje mieszkanie w odpowiednie zamki i zawsze ich używać.
  • Dokładnie zamykać drzwi i okna, również te zamontowane w dachu i piwnicy. Nawet niewielkie okna mogą być wykorzystane przez przestępców.
  • Poprosić o pomoc i zainteresowanie sąsiadów. Wzajemne doglądanie mieszkań, zainteresowanie obcymi kręcącymi się w pobliżu mieszkań i natychmiastowe powiadomienie Policji, to najlepsze zabezpieczenie przed przykrymi niespodziankami. Gdy opuszczasz dom/mieszkanie na dłużej poproś sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w którymś z pomieszczeń. Nie pozwól, żeby ewentualny złodziej zauważył, że nikt nie zajmuje się domem. Gdy wyjeżdżasz na kilka godzin warto zostawić włączone światło, radio itp.

 

Policja dba o to, aby przy okazji Wszystkich Świętych nie spotkało nas nic złego. Dlatego wiele policyjnych patroli, zarówno umundurowanych, jak i po cywilnemu, już pełni służbę w tych miejscach, gdzie jest tłoczniej niż zazwyczaj - na bazarach, targowiskach, w rejonie dużych sklepów i dworców. Również na cmentarzach służbę pełni większa niż zwykle liczba patroli Policji.

Dużym zagrożeniem dla społeczeństwa są kieszonkowcy. Pamiętajmy, że  stosują oni wiele metod by odwrócić uwagę potencjalnej ofiary. Zazwyczaj działają w zorganizowanych grupach, ale też pojedynczo. Wykorzystują zamieszanie i tłok, często sami go wywołują, aby ułatwić sobie działanie. Miejsca ich największej aktywności to cmentarze, centra handlowe, kolejki do kas, zatłoczone autobusy. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem z ich strony?
 

  • Podczas wizytu na cmentarzu czy tez zakupów staraj się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowaj do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie noś ich w kieszeniach zewnętrznych, reklamówce lub dużej torbie na wierzchu.
  • Podróżując autobusem lub pociągiem pilnuj swojego bagażu i nie zasypiaj.
  • Podczas zakupów, np.: przy wyjmowaniu towaru z koszyka, oglądania czy przymierzania ubrań, nie odkładaj torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku. Nie noś kluczy do mieszkania w tym samym miejscu co pieniądze, w przypadku kradzieży narazisz się na dodatkowe straty.
  • Użytkownikom kart płatniczych przypominamy, by wraz z kartą nie przechowywali poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, niestety Policja często przyjmuje zgłoszenia o opróżnieniu kont nieodpowiedzialnych osób, które nie przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Jeśli padliśmy ofiarą lub jesteśmy świadkami przestępstwa, bądź zachowanie obcych nam osób wzbudza nasze podejrzenia, natychmiast informujmy Policję.

Powrót na górę strony