Wydarzenia

Spotkanie w ramach programu „Bezpieczny senior”

Policjanci w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny senior” spotkali się z członkami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Ropczycach. Podczas spotkania funkcjonariusze mówili o bezpieczeństwie na drodze oraz o zagrożeniach związanych z działalnością sprawców, którzy chcą oszukać osoby starsze.

Spotkanie z osobami zrzeszonymi w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Ropczycach, zostało zorganizowane w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny senior”. W spotkaniu uczestniczyli policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach-asp. szt.Piotr Krysa Kierownik Rewiru Dzielnicowych oraz dzielnicowy st. asp.Paweł Dydo.

Celem spotkania było propagowanie bezpiecznych zachowań podczas m.in. poruszania sie po drodze. Funkcjonariusze mówi o sytuacjach, w których osoby starsze mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz opisywali, jak należy postępować w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia. Zwrócono uwagę na najczęstsze metody, jakimi posługują się oszuści m.in. metoda na tzw. "wnuczka" i "policjanta".  Policjanci omawiali również jak zabezpieczyć swoje mienie, domy i mieszkania. Poruszono również tematy związane z programami profilaktycznymi, "Ostrożnie Pies" oraz działaniami profilaktycznymi z programu "Ograniczyć Wandalizm" .

Kierownik dzielnicowych asp.sztab. Piotr Krysa przybliżył i omówił kwestie związane z nowym narzędziem jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawił jak z niej korzystać, jakie kategorie zagrożeń można za pomocą mapy wskazać. Przedstawił również nowy model pracy, funkcjonowania dzielnicowych i jego roli w kontakcie ze społeczeństwem w ramach programu "Dzielnicowy Bliżej Nas".  Wspomniał też o aplikacji Moja Komenda oraz podał jak można szybko i łatwo skontaktować się ze swoim dzielnicowym.

Pamietajmy!

Bądżmy ostrożni i aby nie dać się oszukać "fałszywemu wnuczkowi" przestrzegajmy kilku zasad:

  • po odebraniu telefonu nie należy wpadać w panikę, spróbować opanować emocję i nie działać pod presją rozmówcy,
  • zapiszmy dane dzwoniącej osoby i wypytajmy kim ona jest dla naszego krewnego,
  • po zakończeniu rozmowy najlepiej zadzwonić do kogoś bliskiego i koniecznie opowiedzieć o całym zdarzeniu,
  • w żadnym wypadku nie przekazujemy pieniędzy nieznajomemu,

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej zawiadomić Policję dzwoniąc na nr tel 997 lub 112

 

Powrót na górę strony