Wydarzenia

Nie wypalajmy traw!

Data publikacji 22.03.2012

Wraz z wiosną rozpoczął się okres wypalania traw. W tym roku policjanci już kilkakrotnie interweniowali w miejscach, gdzie paliły się trawy. Przypominamy, że jest to niezgodne z prawem.

Wraz z wiosną rozpoczął się okres wypalania traw. W tym roku policjanci już kilkakrotnie interweniowali w miejscach, gdzie paliły się trawy. Przypominamy, że jest to niezgodne z prawem.


Płomienie trawiące roślinność mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego oraz niebezpieczeństwo pożarowe dla budynków. Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne. Każdego roku wiele osób ponosi śmierć w płomieniach lub w wyniku zaczadzenia dymem.

Przypominamy, że wypalanie traw jest surowo zabronione, o czym mówi szereg przepisów:


•  Art. 45 ustawy o ochornie przyrody

„Zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że „ kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”
 
•   Art. 30 ust.3 pkt 3 ustawy o lasach

"W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."
 
•  Art. 82 § 1 pkt 7 kodeksu wykroczeń

„Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
 
• Art. 163 § 1 kodeksu karnego

„ Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10", natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
 

  • Foto: Internet
Powrót na górę strony