Wydarzenia

Trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu przeworskiego naniesiono 1561 zgłoszeń. Wszystkie zostały przez policjantów sprawdzone, potwierdzono 588 zgłoszeń. Funkcjonariusze działając w celu eliminowania i ograniczania wskazywanych na mapie zagrożeń, współpracują z wieloma instytucjami i podmiotami pozapolicyjnymi.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie wspierające policjantów w codziennej służbie. Korzystanie z aplikacji daje mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsc, gdzie dochodzi do sytuacji mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Na podstawie tych informacji, policjanci podejmując interwencje, eliminują zagrożenia.

Narzędzie to zostało uruchomione 20 września 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy powiatu przeworskiego nanieśli na mapę 1561 zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 1240 dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności przekraczania dozwolonej prędkości. Większość zgłoszeń naniesionych przez mieszkańców dotyczyła m.in.: 

  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości – 958
  • nieprawidłowe parkowanie – 188
  •  niewłaściwa infrastruktura drogowa – 38
  • zła organizacja ruchu drogowego – 36
  • spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 156
  • grupowanie się małoletnich – 38

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 588, natomiast 762 nie potwierdziło się. Obecnie 11 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń jest 181, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 19. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to aplikacja do zgłaszania zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji Policji m.in. w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Tego typu informacje powinniśmy niezwłocznie przekazywać telefonicznie pod nr 112, albo osobiście w najbliższej jednostce Policji. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest też narzędziem służącym do analizy stanu zagrożenia, a do wymiany informacji społeczeństwa z Policją.

Powrót na górę strony