Wydarzenia

Program prewencyjny "Ostrożnie pies"

Data publikacji 19.11.2012

Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku wdraża do realizacji program prewencyjny pod nazwą: „Ostrożnie – pies”. Program jest reakcją na sygnały ze strony społeczeństwa, dotyczące pozostawionych bez opieki psów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia osób. Czas realizacji programu przewidziany jest na okres najbliższych trzech lat, począwszy od listopada bieżącego roku.

Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku wdraża do realizacji program prewencyjny pod nazwą: „Ostrożnie – pies”. Program jest reakcją na sygnały ze strony społeczeństwa, dotyczące pozostawionych bez opieki psów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia osób. Czas realizacji programu przewidziany jest na okres najbliższych trzech lat, począwszy od listopada bieżącego roku.


Przeworscy policjanci dążąc do zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom takim jak np. pogryzienia osób, w ramach realizowanego programu chcą dotrzeć do jak największej liczby odbiorów. Szeroko zakrojone działania mają na celu uświadomienie mieszkańcom powiatu przeworskiego, że do pogryzień przez psy, dochodzi przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym jest brak właściwej opieki nad zwierzętami (lekceważenie przez właścicieli ciążących na nich obowiązków), kolejnym czynnikiem jest brak dostatecznej edukacji mieszkańców (w szczególności osób najmłodszych) o zasadach bezpiecznego zachowania się w stosunku do psów.


W ramach realizowanego programu policjanci będą odwiedzać szkoły. Podczas spotkań z uczniami przedstawią sposoby unikania zagrożeń ze strony psów oraz omówią jak właściwie obchodzić się z tymi zwierzętami.


Dzielnicowi w rozmowach profilaktycznych z właścicielami psów, podkreślać będą, że odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia może przyczynić się do uniknięcia zagrożenia dla członków lokalnej społeczności, jak i samym właścicielom umożliwi unikniecie kary związanej z nieprawidłowym postępowaniem w stosunku do psów. Na pobłażliwość policjantów nie będą mogli liczyć ci, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów.


Dodatkowo funkcjonariusze podczas spotkań z mieszkańcami będą promować wśród społeczności lokalnych poczucie obowiązku zgłaszania organom ścigania przypadków łamania prawa przez właścicieli psów. W tym chcemy uwrażliwić mieszkańców na losy pozostawionych bez opieki psów, by w sytuacjach zagrażających życiu zwierząt powiadamiali odpowiednie instytucje.

Poniżej przypominamy przepisy prawne dotyczące opieki nad psami:

 

  • Pies bez smyczy lub kagańca – niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 Kodeksu Wykroczeń). Właściciel psa, lub inna osoba, czasowo sprawująca nad nim opiekę ma obowiązek utrzymywać zwierzę tak, by nie uciekło i nie zagroziło innym osobom. Przykładem takiego zachowania jest obowiązek trzymania psa na smyczy podczas spaceru, czy takiego trzymania go na posesji, aby nie wydostał się na ulicę.
  • Szkody wyrządzone przez utrzymywane zwierzę (Kodeks Cywilny). Kto utrzymuje zwierzę zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Naprawienie szkody obejmuje zwrot wszelkich wydatków poniesionych przez poszkodowanego.
  • Znęcanie się nad zwierzętami (art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt z dn. 21.08.1997 r.). Pojęcie znęcanie się oznacza zadawanie bólu lub cierpień, a w szczególności: okaleczenie, bicie, złośliwe straszenie lub drażnienie, porzucanie zwierzęcia, trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała, organizowanie walk zwierząt.
  • Szczepienie psa. Posiadacze psów maja obowiązek zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
     
  • Foto: archiwum KPP Przeworsk
Powrót na górę strony