Wydarzenia

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Kiedy panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne czy w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Jak co roku, gdy następuje ochłodzenie, a temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, dworce PKS i PKP, klatki schodowe. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co może skutkować pożarem.

Nie przechodźmy również obojętnie, gdy ktoś leży na ławce czy w parku. Może to być osoba nietrzeźwa, bezdomna, w podeszłym wieku lub chora, która potrzebuje naszej pomocy. O życiu tej osoby mogą zadecydować minuty. W udzielaniu pierwszej pomocy kluczowe jest pierwszych 3-5 minut. Ten właśnie, dość krótki czas, odgrywa decydującą rolę w walce o życie.

Policjanci każdego roku monitorują sytuację osób bezdomnych. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich  do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się  w normalnych warunkach.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność" (przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji).

Policja apeluje - nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka. W przypadku, kiedy widzimy osobę narażoną na wychłodzenie organizmu, zgłośmy to pod numerem alarmowym 112. Każde otrzymane zgłoszenie będzie sprawdzane przez mundurowych.

Pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Powrót na górę strony