Wrzesień na drogach powiatu - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Wrzesień na drogach powiatu

Data publikacji 08.10.2019

W miesiącu wrześniu , na drogach powiatu lubaczowskiego doszło do jednego wypadku drogowego, w którym jedna osoba zginęła. Policjanci wyeliminowali z ruchu 15 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pomimo tego, że wcześniej pili alkohol. Odnotowali 15 kolizji drogowych.

Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu lubaczowskiego we wrześniu. W ubiegłym miesiącu doszło do 1 wypadku drogowego, w którym jedna osoba zginęła.

Mundurowi odnotowali 15 kolizji drogowych i wyeliminowali z jazdy 9 nietrzeźwych kierowców. Zatrzymali również 6 kierowców, u których badanie stanu trzeźwości wykazało poniżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Funkcjonariusze udaremnili również dalszą jazdę 19 rowerzystom, którzy zanim wsiedli na swoje jednoślady pili alkohol.

Przypominamy!!!
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych - w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
        
Apelujemy do wszystkich: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze.

mtp