Wydarzenia

„Narkotyki i dopalacze zabijają” - debata społeczna w Leżajsku

Data publikacji 24.05.2019

W ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”, w sali Muzeum Ziemi Leżajskiej, odbyła się debata społeczna pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Policjanci wspólnie z uczestnikami dyskutowali o zagrożeniach związanych z używaniem narkotyków i dopalaczy. Dała ona również możliwość promocji ogólnopolskiej kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają", zainaugurowanej 2 kwietnia br. przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski, który przywitał uczestników oraz zwrócił uwagę jak ważną sprawą jest profilaktyka i współpraca instytucji w zakresie walki z narkomanią.

Patronatem honorowym debatę objął Poseł na sejm RP Jerzy Paul oraz Starosta Leżajski Marek Śliż. Partnerem spotkania było Muzeum Ziemie Leżajskiej w Leżajsku.    

Udział w spotkaniu wzięli między innymi Starosta Leżajski Marek Śliż, Dyrektor Powiatowej Stacja Sanitarno - Epidemiologicznej w Leżajsku Leszek Solarz wraz z pracownikami, Grzegorz Stępniowski Kierownik Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Leżajsku oraz przedstawiciele władz samorządowych, innych służb mundurowych, dyrektorzy szkół, pedagodzy, dyrektorzy i kierownicy instytucji szczebla powiatowego i gminnego.

Celem debaty była wymiana informacji i dyskusja na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku podkom. Rafał Młynarski i podkom. Jan Kucło przedstawili uczestnikom spotkania aspekty prawne i działania profilaktyczne leżajskiej komendy. W trakcie spotkania został przedstawiony spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.   

Specjalne wystąpienia i prezentacje na temat roli Inspekcji Sanitarnej w sytuacji zgłoszenia zatruć dopalaczami, uwarunkowań zażywania substancji psychoaktywnych, konsekwencji społecznych uzależnienia  zaprezentowali Janusz Nowak Kierownik Nadzoru oraz Andżelika Podkasany starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Leżajsku.

Grzegorz Stępniowski omówił zagadnienie odnoszące się do uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz przypomniał, że zażycie chociażby raz tzw. „dopalaczy” niesie poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale również i życia.

Na debacie nie zabrakło tematu związanego z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacją „Moja Komenda” i programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Na specjalnym stanowisku zaprezentowano profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera substancje do złudzenia przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Walizka służy do edukowania osób dorosłych, między innymi rodziców i nauczycieli, aby zwiększyć ich czujność.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje wnioski i sugestie.

  • Fotografia kolorowa. W tle na jasnym ekranie widzimy logo debaty społecznej "Narkotyki i dopalacze zabijają". Po lewej stronie jak i po prawej widzimy kilkadziesiąt osób uczestniczących w debacie siedzących na krzesłach.
  • Fotografia kolorowa. Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski otwiera debatę, na której poruszano zagrożenia związane z używaniem narkotyków i dopalaczy.
  • Fotografia kolorowa.Siedzące osoby w ilości około 50 osób słuchające wykładu odnoszącego się do aspektów prawnych , zdrowotnych jak i społecznych uzależnienia.
  • Fotografia kolorowa. W tle na jasnym ekranie wyświetlony tekst "uzależnienia od substancji psychoaktywnych to zaburzenie, które dotyczy psychiki i zachowania człowieka". Wkład prowadzony przez Grzegorz Stępniowskiego Kierownika Poradni Uzależnień i Współuzależnienia w Leżajsku.
  • Fotografia kolorowa. W tle na jasnym ekranie tekst "dopalaczom mówimy nie" obok Andżelika Podkasany starszy asystent Działu Promocji i Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej prowadząca wykład dla uczestników debaty.
Powrót na górę strony