Wydarzenia

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 06.02.2018

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) , którego celem jest zaznajomienie młodszych ludzi i ich rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Ponad 2 700 lokalnych akcji edukacyjnych, dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu – w taki sposób obchodzimy to święto w Polsce. Organizatorzy co roku starają się, by Dniu Bezpiecznego Internetu przyświecał ważny temat związany z funkcjonowaniem młodych ludzi w sieci, dlatego hasłem tegorocznej akcji jest: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Przygotowania do DBI w powiecie leskim rozpoczęły się jeszcze przed feriami. Policjanci podczas spotkań edukacyjno- profilaktycznych omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, przestrzegali przed niebezpiecznymi sytuacjami, z jakimi może mieć do czynienia internauta. 

Podczas trwających właśnie ferii zimowych policjanci przypominają o bezpieczeństwie w sieci także dzieciom wypoczywającym w Bieszczadach. Organizują konkursy sprawdzające wiedzę młodych ludzi, w których nagrodami są podkładki pod mysz przygotowane w ramach programu „Cyberbezpieczni”.

Za pośrednictwem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska on-line. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas wydarzeń organizowanych w ramach DBI szczególnie podkreśla się możliwość wykorzystania internetu przez dzieci i młodzież w nauce, a także jako formę rozrywki.

 

Powrót na górę strony