Wydarzenia

Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie!

Data publikacji 30.07.2013

Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, nad bieszczadzkimi jeziorami przebywa wielu turystów. Dla najmłodszych z nich policjanci pełniący służbę na wodzie przygotowali zajęcia profilaktyczne „Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie!”.

Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, nad bieszczadzkimi jeziorami przebywa wielu turystów. Dla najmłodszych z nich policjanci pełniący służbę na wodzie przygotowali zajęcia profilaktyczne „Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie!”.

Dzieci wypoczywające w Bieszczadach na koloniach i obozach w miniony weekend miały okazję spotkać się z policjantami pełniącymi służbę na wodach Jeziora Solińskiego. Nasi mali goście dowiedzieli się, na czym taka służba polega, obejrzeli wykorzystywany w niej sprzęt, mieli okazję zobaczyć jezioro z pokładu policyjnej łodzi.

Jednak głównym celem wizyty było przypomnienie sobie o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Policjanci przypomnieli, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i przy którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Ostrzegli, że "dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość.
 
Wszystkim wypoczywającym w Bieszczadach również przypominamy, aby:
 
•    nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby pijane;
•    nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
•    nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
•    po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
•    nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
•    nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
•    nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
•    dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
•    podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

 

 

Powrót na górę strony