Oszukana na „policjanta” - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Oszukana na „policjanta”

Data publikacji 02.10.2019

Policja przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy policji. Wczoraj ofiara fałszywych policjantów straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. Na telefon stacjonarny jednej z mieszkanek powiatu łańcuckiego zadzwonił mężczyzna podający się za „funkcjonariusza wydziału śledczego policji”. Poinformował on kobietę o rzekomej próbie przejęcia jej konta bankowego przez hakerów. Jednocześnie zapewniając, że policja prowadzi akcję mającą na celu złapanie złodziei na gorącym uczynku. W celu weryfikacji swojej tożsamości mężczyzna polecił kobiecie zadzwonić pod numer 112, a sam udał, że się rozłącza. Następnie wspólnik oszusta potwierdził akcję policji i tożsamość fałszywego policjanta.

Gdy pokrzywdzona rozłączyła się z „operatorem 112” ponownie na telefon stacjonarny zadzwonił fałszywy policjant. Tym razem mężczyzna polecił kontynuować rozmowę przez telefon komórkowy. Oszust nakazał kobiecie podania loginu i hasła do konta internetowego, a po chwili również SMS-owych kodów autoryzacyjnych. Po wykonaniu przelewów mężczyzna kazał oczekiwać kobiecie na przyjazd policji, a sam się rozłączył. W ten sposób pokrzywdzona straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policja po raz kolejny apeluje o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi. Metoda wyłudzeń na „wnuczka” czy „policjanta” ciągle stosowana jest przez oszustów. Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie poprosi nas o pieniądze. Każda telefoniczna próba podjęcia środków finansowych pod pozorem działań policji, bądź innych służb, oznacza oszustwo.