Wydarzenia

O „Cyberprzemocy” z uczniami i rodzicami

Data publikacji 18.03.2023

Bezpieczeństwo w sieci było tematem serii spotkań, które w tym tygodniu przeprowadzili łańcuccy policjanci. Problem przemocy z wykorzystaniem nowych technologii cieszył się dużym zainteresowanie zarówno dzieci, jak i ich rodziców.  

Cyberprzemoc jest coraz częstszą formą przemocy wśród dzieci i młodzieży. Sprawca czuje się anonimowy i bezkarny w sieci. Wykazuje większą śmiałość w ośmieszaniu, dyskryminowaniu innych, bo nie musi stanąć „oko w oko” ze swoja ofiarą. Taka forma przemocy jest szczególnie groźna, gdyż poniżające i kompromitujące treści dostępne są dla wielu osób, w bardzo krótkim czasie. Nawet jeśli sprawca zostanie ukarany, wpisy usunięte, to ich kopie i tak pozostają na wielu komputerach.

Dlatego łańcuccy policjanci cyklicznie odwiedzają szkoły, aby rozmawiać z uczniami na temat „agresji elektronicznej”. Działania profilaktyczne dotyczące przeciwdziałaniu cyberprzemocy oraz wpływu mediów społecznościowych na dzieci i młodzież kierowane są również do rodziców oraz kadry pedagogicznej. 

W czwartek, na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie, łańcuccy policjanci wzięli udział w wywiadówce. Na początku spotkania funkcjonariusze poruszyli temat odpowiedzialności prawnej młodych ludzi oraz omówili środki wychowawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich dopuszczających się czynów karalnych. Następnie zwrócono uwagę na zagrożenia cyberprzemocą oraz na niebezpieczne „wyzwania”, które młodzież przesyła sobie za pomocą portali społecznościowych i aplikacji internetowych. 

Na zakończenie spotkania policjanci przypomnieli rodzicom prawa i obowiązki wynikające z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednocześnie zaapelowali o większy nadzór nad działaniami dzieci w internecie i zwracanie uwagi na symptomy świadczące o doznawaniu przez nie cyberprzemocy. To właśnie często od właściwej reakcji dorosłych zależy, czy uda się szybko zatrzymać internetowy „hejt” wobec dzieci. 
 

Powrót na górę strony