Wydarzenia

Bądźmi ostrożni podczas transakcji bankowych w Internecie

Data publikacji 23.02.2011

Mieszkaniec Jarosławia stracił 40 tys. zł podczas przelewania pieniędzy ze swojego internetowego konta bankowego. Sprawca tego oszustwa polecił podłączyć poszkodowanemu komórkę do komputera, a następnie przechwycił sms-y, które zawierały hasła dostępu, potrzebne do wykonania operacji bankowych. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalają okoliczności popełnienia tego przestępstwa.

Mieszkaniec Jarosławia stracił 40 tys. zł podczas przelewania pieniędzy ze swojego internetowego konta bankowego. Sprawca tego oszustwa polecił podłączyć poszkodowanemu telefon komórkowy do komputera, a następnie przechwycił sms-y, które zawierały hasła dostępu potrzebne do wykonania operacji bankowych. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalają okoliczności popełnienia tego przestępstwa. 

 

Mieszkaniec Jarosławia zawiadomił tutejszą komendę o oszustwie na jego szkodę. Jak wynikało ze zgłoszenia, podczas logowania się na portal banku, w którym posiada konto został poproszony o podłączenie swojego telefonu komórkowego do komputera. Na ekranie komputera pojawił się napis, który mówił o autoryzacji klienta poprzez podłączoną komórkę. Podczas gdy telefon podłączony był do sieci, a zawiadamiający zalogował się na stronę swojego banku w celu wykonania przelewu ze swojego konta, nastąpiło nieautoryzowane wgranie oprogramowania szpiegującego do komórki.

 

Sms-y z hasłami dostępu do konta bankowego, które niezbędne są do wykonania przelewu, zostały przesłane na telefon komórkowy innej osoby. W efekcie, z konta zawiadamiającego zostały wypłacone pieniądze w kwocie 40 tys. złotych bez jego wiedzy. Zawiadamiający zorientował się o tym, że został poszkodowany ponieważ nie otrzymał na swój telefon żadnego sms-a z kodami, a to było niezbędne do wykonania przelewu z konta.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalają okoliczności popełnienia tego przestępstwa. Jak wynika z policyjnych ustaleń mechanizm działania tego typu oszustw jest taki, że zamiast prawdziwej strony pojawia się na ekranie tzw. „kalka strony”, którą w sieć wprowadza sprawca bądź sprawcy tych przestępstw.

 

Policja apeluje do wszystkich użytkowników bankowych kont internetowych o ostrożność podczas logowania się do systemu. Zwracajmy szczególną uwagę na to, gdy polecenia administratora strony są zupełnie inne niż te, które funkcjonowały do tej pory.

 

O zagrożeniach nowymi formami phishingu, a także o tym jak ustrzec się takiego oszustwa przeczytasz też na stronie Komendy Głównej Policji.

Powrót na górę strony