Wydarzenia

Debata „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać" w Radymnie

Policjanci z jarosławskiej komendy, wspólnie z Klubem Senior + w Radymnie, zorganizowali debatę poświęconą seniorom. Tematem przewodnim spotykania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności. Podczas wystąpienia prelegenci omówili także temat programu Dzielnicowy bliżej nas, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

W czwartek 24 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie, odbyła się debata społeczna „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać”. Głównym tematem spotkania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności.

Zgromadzonych gości przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Ryszard Tyka. W debacie udział wzięli Komendant Komisariatu Policji w Radymnie podkom. Wiesław Łyżeń, oraz asp. szt. Anna Długosz, asp. szt. Dobromir Florek i asp. Agnieszka Stysiał. W spotkaniu uczestniczyli także Mieczysław Piziurny Burmistrz Miasta Radymna oraz opiekun Klubu Seniora w Radymnie Joanna Andrejko. W debacie wzięła również udział nadkom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

W trakcie spotkania asp. Agnieszka Stysiał opowiedziała seniorom o rozmaitych metodach działania oszustów, w szczególności metodzie „na policjanta” czy „na wnuczka”. Policjantka omówiła sposób działania sprawców, wskazała zagrożenia oraz uczuliła na co seniorzy powinni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępców. Wskazała, co robić w przypadku, gdy oszust próbuje ich oszukać. W czasie debaty zostały również omówione założenia „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”, które mają na celu uaktywnienie współpracy lokalnej społeczności z Policją. Przedstawiono również aplikację „Moja Komenda”, dzięki której w bardzo prosty i szybki sposób można połączyć się z wybraną jednostką Policji.

Podsumowaniem debaty była dyskusja, w czasie której uczestnicy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach, jakie napotykają w codziennym życiu. Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Zainteresowanie uczestników spotkania tematem debaty pokazuje, że podobne spotkania będą organizowane również w przyszłości.

  • Policjantka podczas wystąpienia na debacie. W tle widoczny ekran na którym widnieje prezentacja.
    Fot. KPP Jarosław
  • Policjant w trakcie prezentacji tematu dzielnicowy bliżej nas
    Fot. KPP Jarosław
  • Funkcjonariusz prezentuje sposób funkcjonowania "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa". W tle prezentacja.
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy na sali. W tle policjanci na scenie.
    Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony