Wydarzenia

Mundurowi ostrzegali o zagrożeniach w sezonie grzewczym

Data publikacji 27.02.2023

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Nowej Dębie we współpracy z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej Nowa Dęba przeprowadzili wspólne działania informacyjno-edukacyjne. Mundurowi przypominali o prawidłowym użytkowaniu urządzeń grzewczych oraz o zagrożeniach pożarowych.

Za nami najchłodniejsze miesiące roku. Niskie temperatury co prawda występują częściej nocą niż w ciągu dnia, ale nadal ogrzewamy nasze mieszkania i domy. W sezonie grzewczym należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ponieważ wzrasta możliwość wzniecenie ognia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych przez niewłaściwe ich dogrzewanie różnego rodzaju źródłami ciepła. Dlatego policjanci i strażacy przekazują mieszkańcom miasta i gminy Nowa Dęba najważniejsze zasady bezpiecznego ogrzewania.

Funkcjonariusze przypominają mieszkańcom o zagrożeniach pożarowych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, także o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń grzewczych, informują, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem i jak zachować się, gdy już dojdzie do pożaru.

O prawidłową instalację urządzeń do wykrywania czadu, powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów przewodów kominowych. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Policjanci i strażacy informują również o konieczności kontroli i czyszczenia przewodów kominowych, które w dużej mierze wpływają na zagrożenie pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla. Należy pamiętać, że paląca się w wysokich temperaturach sadza może doprowadzić do pęknięcia i rozszczelnienie komina oraz do pożaru konstrukcji budynku. Niesprawny przewód kominowy może również doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

Pamiętajmy;

Czad jest niebezpieczny, gdyż nie ma zapachu, smaku i jest bezbarwny. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, osłabienie, duszność, senność, utratę przytomności, a nawet śmierć. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla.

  • Mundurowi ostrzegali o zagrożeniach w sezonie grzewczym.
    Foto: KP Nowa Dęba
  • Mundurowi ostrzegali o zagrożeniach w sezonie grzewczym.
    Foto: KP Nowa Dęba
  • Mundurowi ostrzegali o zagrożeniach w sezonie grzewczym
    Foto: KP Nowa Dęba
  • Mundurowi ostrzegali o zagrożeniach w sezonie grzewczym.
    Foto: KP Nowa Dęba
  • Mundurowi ostrzegali o zagrożeniach w sezonie grzewczym.
    Foto: KP Nowa Dęba
Powrót na górę strony