Wydarzenia

Policjanci podsumowali 3 lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 25.09.2019

Mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego już od trzech mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pomocą mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku funkcjonowania mapy, rzeszowscy policjanci odnotowali niemal 13 tysięcy zgłoszeń.

20 września 2016 mieszkańcom Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego udostępniono nowe narzędzie w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało wprowadzone, aby mieszkańcy naszego powiatu mogli sami zgłaszać sytuacje, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w lokalnym środowisku. W ciagu trzech lat funkcjonowania Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy miasta i powiatu wskazali do chwili obecnej 12868 zagrożeń.

Największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym: przekraczanie dozwolonej prędkości – 4519 zgłoszeń, nieprawidłowe parkowanie – 3498 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 470. Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 2130 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 319.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 5415, natomiast 7453 nie potwierdziło się. Obecnie policjanci weryfikują 186 nowych zgłoszeń. Średni odsetek zgłoszeń potwierdzonych za okres 3 lat wynosi 42% i systematycznie zwiększa się. W bieżącym roku wyniósł już 59%.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń jest 220, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 681. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe. Wiele osób do zgłoszeń dołącza zdjęcia co ułatwia policjantom ich potwierdzanie. 

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Powrót na górę strony