Wydarzenia

,,Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym"

Data publikacji 17.11.2018

Policjanci rozpoczęli kampanię "Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym". Jest to wspólny projekt Urzędu Miasta Rzeszowa i policjantów z Komendy Miejskiej w Rzeszowie. Projekt skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Realizowany jest w oparciu o zestawy do praktycznej nauki poruszania się po drogach tzw. autochodziki. Zestawy zostały zakupione przez Urząd Miasta Rzeszowa w ramach projektu. Projekt został dofinansowany ze środków koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Rzazem Bezpieczniej”.

Wartość realizowanego wspólnie z Urzędem Miasta w Rzeszowie projektu to niemal 50 tys. zł. Projekt został dofinansowany z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Rzazem Bezpieczniej”. Miasto zakupiło 11 zestawów do praktycznej nauki poruszania się po drogach tzw. autochodziki. Trafią one do wszystkich Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Rzeszowie. Oprócz zestawu, placówki otrzymają 25 kamizelek odblaskowych i grę edukacyjna również dedykowaną bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Od wczoraj policjanci z referatu ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii oraz wydziału ruchu drogowego rzeszowskiej komendy wraz z partnerami odwiedzają szkoły, które zostały objęte projektem.

Spotkania w szkołach obejmują dwie godziny lekcyjne. Pierwsze 45 min poświęcone jest  prezentacji zestawu. Uczestniczący rozmawiają z dziećmi o szeroko rozumianym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omawiają podstawowe przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące osób pieszych, uczą zasad bezpiecznego poruszania się po jezdni, w drodze do i ze szkoły. Wykorzystując autochodzik praktycznie uczą dzieci jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię.

Kolejna lekcja pozostaje w dyspozycji pozostałych zaproszonych prelegentów tj. ratowników Pogotowia Ratunkowego oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ratownicy medyczni pokazują zawartość podręcznej apteczki, uczą jak zachować się, gdy ktoś jest ranny i potrzebuje pomocy. Podczas spotkania prezentują fantoma i uczą jak przeprowadzić akcją ratowniczą.

Strażacy uczą dzieci jak reagować na inne zagrożenia tj. pożar czy zatrucia czadem. Mówią jakie są objawy zatrucia i jak powinny na nie zareagować. Najmłodsi w praktyce uczą się wzywania pomocy i zgłaszania zagrożeń. Podczas symulowanej rozmowy z operatorem numeru alarmowego mówili dzieciom jak należy przekazać informacje o zagrożeniu.  

Powrót na górę strony