Wydarzenia

Policjanci spotkali się z dyrektorami i pedagogami

Data publikacji 18.05.2018

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 18 w Rzeszowie, odbyła się debata społeczna z przedstawicielami placówek oświatowych. Organizatorem debaty był Komendant Miejski Policji w Rzeszowie oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa. W debacie uczestniczyli dyrektorzy i pedagodzy szkół z Rzeszowa. Tematem spotkania była współpraca Policji z placówkami oświatowymi.

Organizowana przez Komendę Miejską Policji w Rzeszowie i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa debata, była kolejnym spotkaniem z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W debacie zatytułowanej „Przestępczość wśród nieletnich-współpraca placówek oświatowych z Policją” uczestniczyło niemal 100 pedagogów i dyrektorów szkół z Rzeszowa.

Debatę rozpoczął Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie mł. insp. Mirosław Wośko, który przywitał zebranych i przedstawił temet i cel spotkania. Następnie policjanci omówili zasady współpracy z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami z rzeszowskich placówek oświatowych. Omówiono najczęstsze przypadki niedostosowania społecznego wśród dzieci i młodzieży, najczęściej popełniane czyny mogące świadczyć o demoralizacji, oraz zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich, oraz działań interwencyjnych wobec nich. Dyrektorom przypomniano o obowiązkach wynikających z Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich i Kodeksie Postępowania Karnego.

Przypomniano działalność profilaktyczną realizowaną przez rzeszowskich policjantów, skierowaną do uczniów, a także podkreślono rolę dzielnicowego w tych działaniach.

Zasadniczym elementem spotkania była dyskusja z zaproszonymi gośćmi, której efektem było przyjęcie wspólnych wniosków. Przedstawiciele szkół podkreślali, że znają i korzystają z policyjnej oferty działań profilaktycznych. Wskazali natomiast obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Kolejne wnioski, w głównej mierze dotyczyły usprawnienia współpracy policji ze szkołami, przy udziale dzielnicowych.

Na zakończenie debaty funkcjonariusz z wydziału prewencji rzeszowskiej komendy omówił założenia i funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Użyteczność mapy zagrożeń polega przede wszystkim na możliwości bezpośredniego przekazania policjantom, za pośrednictwem aplikacji internetowej, aktualnych sygnałów o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy.

Celem wprowadzenia do użytku mapy zagrożeń jest podniesienie stanu bezpieczeństwa w środowisku lokalnym. Prezentacja połączona została z praktyczną instrukcją korzystania z tego innowacyjnego, interaktywnego narzędzia. 

  • Debata społeczna z przedstawicielami szkół
Powrót na górę strony