Wydarzenia

Trwają policyjne działania „Rowerem bezpiecznie”

Data publikacji 11.08.2017

Pod nazwą „Rowerem Bezpiecznie” policjanci ruchu drogowego prowadzą działania prewencyjne i kontrolne skierowane do rowerzystów. W każdą niedzielę sierpnia funkcjonariusze drogówki zwrócą baczniejszą uwagę na popełniane przez rowerzystów wykroczenia. Podstawowym celem działań prowadzonych w całym województwie jest zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem tej kategorii uczestników ruchu drogowego.

Działania związane są z trwającym sezonem rowerowym i co za tym idzie, zwiększonym ruchem rowerzystów. Z każdym rokiem przybywa amatorów dwóch kółek. Rowerzyści, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są znacznie bardziej narażeni na skutki zdarzeń drogowych. Jednak często poprzez niewłaściwe zachowanie przyczyniają się do spowodowania wypadków, czy kolizji drogowych.

Celem działań prowadzonych w każdą niedzielę sierpnia jest ograniczenie wykroczeń popełnianych przez rowerzystów i zdarzeń drogowych z ich udziałem. Policjanci szczególną uwagę zwracać będą na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących jednośladami. Reagować będą zwłaszcza na przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, jazdę po chodnikach, jazdę rowerem w sposób zagrażający bezpieczeństwu np. poprzez korzystanie z telefonu, bez trzymania kierownicy. Policjanci zwrócą uwagę na stosowanie się do znaków drogowych i trzeźwość rowerzystów oraz stan techniczny jednośladów.

Niezależnie od działań skierowanych bezpośrednio do rowerzystów, funkcjonariusze drogówki nasilą kontrole kierujących pojazdami mechanicznymi nieprzestrzegających przepisów w stosunku do rowerzystów.  

Policjanci przypominają:

Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, czy gęsta mgła.

Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Ponadto dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.  

Kierującemu rowerem zabrania się:   

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
  • czepiania się innych pojazdów

Należy pamiętać, że rower podobnie jak samochód musi być wyposażony w podstawowe elementy:

  • z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające 
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że kask chroni głowę przed groźnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców. 
 

Powrót na górę strony