Wydarzenia

Bezpieczeństwo, zagrożenia, hejt

Data publikacji 05.12.2019

Zagrożenia z jakimi można spotkać się w sieci, były głównym tematem spotkania policjantów z uczniami Szkoły Podstawowej w Dubiecku. Każdy młody człowiek powinien mieć świadomość, że bardzo łatwo można stać się ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Kontakt z osobą obcą przez internet może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw.

Podzas spotkania z dziećmi ze szkoły st. asp. Małgorzata Czechowska poruszała tematykę bezpieczeństwa z sieci i cyberzagrożeń. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Podkreślała, że o każdym przypadku nawiązania kontaktów, które budzą ich niepewność, powinny powiadomić rodziców.

Drugim istotnym elementem wykładu była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu, która od dawna jest jednym z problemów z jakim borykają się uczniowie w wielu szkołach. Młodzież dowiedziała się jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem. Prowadząca podkreśliła, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez obawę przed konsekwencjami prawnymi. Należy pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników. Czasami na całe życie.

Słuchacze dowiedzieli się, że policjanci skutecznie walczą z cyberprzemocą, a osoby które popełniają przestępstwa w sieci zostawiają tam ślady cyfrowe dzięki, którym możliwe jest ustalenie sprawców. Funkcjonariuszka przestrzegała młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane.

Komisarz Witold Bednarczyk, podkreślił jak ważne jest bezpieczne poruszanie się po drodze, mówił o akcji "Świeć przykładem" promującej odblaski. Kampania ma przypomnieć pieszym o ważności noszenia odblasków i jasnych ubrań na drodze.
 

Powrót na górę strony