Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Medyce zwycięzcą plebiscytu - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Medyce zwycięzcą plebiscytu

Data publikacji 27.06.2018

Starszy sierżant Mariusz Konieczny - dzielnicowy z Komisariatu Policji w Medyce został zwycięzcą plebiscytu „Dzielnicowy bliżej nas”, którego organizatorem był wydawca Gazety Codziennej Nowiny oraz Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Na policjanta z Medyki oddano 1051 głosów. Jak przyznał, zwycięstwo go ucieszyło. Uważa, że to docenienie jego służby. To dowód na to, że społeczność lokalna go zna, dlatego potraktuje to jako motywację do dalszych działań i starań.

Mariusz Konieczny jest policjantem z 7-letnim stażem. Służbę w Policji rozpoczął w maju 2011 roku, jak większość funkcjonariuszy w Oddziale Prewencji Policji. Od 2012 roku służbę pełni w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz oraz Komendzie Rejonowej Policji Warszawa V. W 2015 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, a następnie trafił do Komisariatu Policji w Medyce, gdzie służy do dziś. Obecnie jego rejon służbowy obejmuje miejscowości Kalników, Nakło, Starzawa, Starzawa Rybna, Chałupki Dusowskie.

Jak sam podkreślił, zawód policjanta daje mu możliwość ciągłego rozwoju zawodowego, poznawania nowych ludzi i pomagania im w różny sposób w ich problemach życiowych. Objęcie funkcji dzielnicowego, pomimo krótkiego stażu, dało mu poczucie spełnienia się. Jak mówi ”..dopiero na tym stanowisku czuję się jak ”ryba w wodzie”. Zaznacza, że bycie dzielnicowym wymaga od niego bycia nie tylko policjantem, ale także psychologiem, mediatorem czy niekiedy przyjacielem. Dzięki programowi Dzielnicowy bliżej nas uświadomił sobie, że większość ludzi może traktować dzielnicowego nie jak osobę, ale urząd, często niedostępny. Rozumiejąc istotę programu, jako dzielnicowy dużo więcej czasu chce poświęcić mieszkańcom swojej dzielnicy, zrozumieć ich problemy, troski, służyć pomocą i dobrą radą.

Wspomina, że w trakcie siedmioletniej służby spotkał się z różnymi sytuacjami, lecz najbardziej zapamiętuje się te przykre i trudne. Jak mówi, ”… pamiętam taką interwencję, gdy musiałem poinformować kobietę z kilkumiesięcznym dzieckiem na ręku o samobójstwie jej partnera i ojca dziecka. Śmierć bliskiej osoby zawsze budzi w nas emocje, lecz w przypadku samobójstwa są o wiele większe.”

Mariusz Konieczny w rozmowie podkreśla, że najcenniejszym darem każdego człowieka jest życie i zdrowie. Gdy jest się w stanie uratować czyjeś życie, jest to niewątpliwie sukces. Zdarza się też, że jest za późno na udzielenie pomocy lub udzielenie pomocy jest z różnych względów niemożliwe - to niestety zalicza do porażki.

Komisariat Policji w Medyce jest małą jednostką, która obsługuje rejon Gminy Medyka i Gminy Stubno. Dodatkowo wiele różnych zdarzeń dostarcza służącym tam funkcjonariuszom piesze i drogowe przejście graniczne w Medyce. Dzięki takiemu połączeniu służba pełniona w przygranicznej jednostce jest każdego dnia ciekawa, pełna pozytywnych wrażeń, ale i ciężkiej pracy. Pasją dzielnicowego jest fotografia i grafika komputerowa, to też wynika z jego wykształcenia.

Zapytany o to, jak ocenia swoje zwycięstwo, st. sierż. Mariusz Konieczny odpowiada, że jest mile zaskoczony wygraną w plebiscycie. To w pewien sposób dowód na to, że dobrze wypełnia swoje zadania, a osoby które oddały na niego głos, są zadowolone i usatysfakcjonowane z jego służby i pomocy.

"Serdecznie dziękuje za oddane na mnie głosy, gdyż bez Państwa udziału nie byłoby mojej wygranej"- mówi Najpopularniejszy Dzielnicowy Podkarpacia.

Gratulujemy sukcesu naszemu policjantowi!

  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl