Wydarzenia

Prawie 3 tysiące zgłoszeń podczas 3 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 27.09.2019

Już od trzech lat mieszkańcy naszego powiatu za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku funkcjonowania mapy, krośnieńscy policjanci odnotowali prawie 3 tysiące zgłoszeń. Wszystkie sygnały są weryfikowane, blisko połowa została potwierdzona.

20 września br. minęły trzy lata, odkąd funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało wprowadzone, aby mieszkańcy naszego powiatu mogli sami zgłaszać sytuacje, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w lokalnym środowisku. Od czasu uruchomienia mapy, mieszkańcy powiatu krośnieńskiego wskazali blisko 3  tysiące zagrożeń.

Z naszych analiz wynika, że największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości – 909,
  • nieprawidłowe parkowanie – 485,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa – 224.

Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi:

  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 469,
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 74,
  • nielegalne rajdy samochodowe – 67.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 1093, natomiast 1609 nie potwierdziło się. Obecnie 6 nowych zgłoszeń czeka na weryfikację.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

 

 

Powrót na górę strony