Wydarzenia

Szkolenie pracowników pogotowia ratunkowego

Data publikacji 08.03.2012

Przez dwa dni naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego szkolili pracowników Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zajęcia dotyczyły przede wszystkim zasad bezpiecznego poruszania się pojazdów uprzywilejowanych i prawidłowego zabezpieczania miejsc zdarzeń drogowych. Dzięki szkoleniu, swoją wiedzę w tym zakresie uzupełniło ponad sto osób.

Przez dwa dni naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego szkolili pracowników Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zajęcia dotyczyły przede wszystkim zasad bezpiecznego poruszania się pojazdów uprzywilejowanych i prawidłowego zabezpieczania miejsc zdarzeń drogowych.  Dzięki szkoleniu, swoją wiedzę w tym zakresie uzupełniło ponad sto osób.

 
Jadące z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i błyskowymi samochody straży pożarnej, pogotowia, czy Policji to na naszych drogach codzienność. Duży ruch i hałas sprawia jednak, że kierowcy nie zawsze odpowiednio wcześnie dostrzegają pojazd uprzywilejowany i ustępują mu pierwszeństwa. Z drugiej strony, prowadzący takie samochody czasami zapominają, że mają wówczas obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. To rodzi określone zagrożenia i w konsekwencji może doprowadzić do nieszczęścia.
 
We wtorek i w środę podinsp. Stanisław Syzdek, naczelnik WRD KMP w Krośnie oraz Jurek Żebracki, egzaminator WORD w Krośnie, rozmawiali o wszystkich tych problemach z pracownikami Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, a szkolenie zorganizowano na prośbę dyrektora tej placówki.
 
Prowadzący zajęcia omówili przepisy dotyczące kierujących pojazdami uprzywilejowanymi oraz zasady ich poruszania się w ruchu drogowym. Przedstawili m.in. akty prawne regulujące uprawnienia kierowców, oznakowanie i obowiązkowe wyposażenie pojazdów uprzywilejowanych. Przypomnieli, że kierowca jest obowiązany posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty i okazywać je na żądanie uprawnionego organu.
 
Sporą część zajęć poświęcono bezpieczeństwu w czasie jazdy. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego może nie stosować się do niektórych znaków i sygnałów drogowych, ale jest obowiązany zachować przy tym szczególną ostrożność. Musi bowiem mieć świadomość, że np. wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle nie uprawnia go do bezwzględnego pierwszeństwa. Kierowcy wjeżdżający na świetle zielonym, nie mają bowiem obowiązku wypatrywania karetki czy wozu strażackiego. Może się również zdarzyć sytuacja, że na skrzyżowaniu spotkają się dwa pojazdy uprzywilejowane, uczestniczące np. w tych samych działaniach ratowniczych. Również prędkość jazdy musi być dostosowana do panujących warunków atmosferycznych i drogowych.
 
Szkolący podkeślili, że stosunkowo często, to właśnie kierowca pojazdu uprzywilejowanego ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku lub kolizji, szczególnie w obrębie skrzyżowania. Taka osoba odpowiada wówczas na ogólnych zasadach, określonych w kodeksie wykroczeń lub karnym.
 
Podczas zajęć nie zapomniano również o zasadach prawidłowego postępowania na miejscu wypadku. Załoga karetki może bowiem skutecznie działać tylko wówczas, kiedy sama jest bezpieczna.
Powrót na górę strony