Wydarzenia

Jak rozpoznać przestępstwo z nienawiści?

Data publikacji 08.03.2011

Zasady rozpoznawania i reagowania na przestępstwa z nienawiści, przybliżył grupie krośnieńskich policjantów Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Właściwe odczytanie wymowy napisu, rysunku czy nawet aktu przemocy, nie zawsze jest takie oczywiste.

Zasady rozpoznawania i reagowania na przestępstwa z nienawiści, przybliżył grupie krośnieńskich policjantów Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Właściwe odczytanie wymowy napisu, rysunku czy nawet aktu przemocy, nie zawsze jest takie oczywiste.

 
Przestępstwa z nienawiści, to ogólnie mówiąc czyny motywowane uprzedzeniami wobec innych ludzi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego jest już samo znieważanie człowieka tylko dlatego, że ma inną narodowość, wyznanie czy inny kolor skóry. Znamiona tych czynów można znaleźć w art. 118, 119, 256 i 257 kodeksu karnego, a także w kilku innych ustawach.
 
Należy wiedzieć, że w ubiegłym roku wprowadzono również zakaz produkowania, utrwalania, sprowadzania, nabywania, przechowywania, posiadania, prezentowania, przesyłania lub przewożenia druków, nagrań lub innych przedmiotów, które propagują faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa, nawołują do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.
 
Problem nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście przygotowań naszego kraju do Euro 2012. Nie jest bowiem tajemnicą, że na stadionach piłkarskich, częściej niż w innych miejscach, dochodzi do incydentów na tym tle.
 
Również swoboda przemieszczania się sprawia, że obok nas pojawia się coraz więcej osób, prezentujących odmienny sposób zachowania, które podróżują przez nasz kraj lub chcą w nim zamieszkać. Może się zdarzyć, że nie zawsze towarzyszyć im będzie życzliwość najbliższego otoczenia.
 
Dlatego też policjanci, podejmujący czynności służbowe wobec takich osób, powinni chociaż w ogólnym zarysie znać odmienność ich kultury i potrafić ocenić charakter zdarzenia. Nie każdy symbol, napis czy zdarzenie można bowiem uznać za przestępstwo, chociaż w konsekwencji taki motywowany uprzedzeniami incydent, może do niego prowadzić.
 
O tym wszystkim przypominał krośnieńskim funkcjonariuszom nadkom. Mariusz Skiba, Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Na konkretnych przykładach omawiano sposób postępowania podczas interwencji, związanych z ujawnieniem zabronionych symboli czy nieprzyjaznych napisów, mogących mieć tło rasistowskie.
 
Na szkolenie zaproszony został także przedstawiciel mieszkającej w Krośnie społeczności Romskiej, Pan Rajmund Siwak, który przybliżył policjantom kulturę tej grupy etnicznej oraz problemy, dotykające jej członków.
  • Prowadzący szkolenie nadkom. Mariusz Skiba
Powrót na górę strony