Współpraca z instytucjami pozarządowymi i szkołami

Młodzież z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Data publikacji 01.12.2016

Młodzież z pierwszych klas technikum Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie, odwiedziła Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać z policjantami na temat cyberprzemocy, odpowiedzialności karnej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapoznać się z historią Policji Państwowej.

Jest to już kolejna wizyta młodzieży tej szkoły w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Uczniowie pierwszych klas technikum Zespołu Szkół w Rzeszowie, którzy kształcą się na profilu prawno-policyjnym w ubiegłym tygodniu odwiedzili komendę wojewódzką. Spotkali się z policjantami ruchu drogowego, prewencji, wydziału do walki z cyberprzestepczością oraz wydziału komunikacji społecznej.

Podkom. Renata Bednarska mówiła o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Za pomocą prezentacji przedstawiła najczęstsze przyczyny wypadków i zdarzeń drogowych z udziałem samochodów i motocykli. Podkreślała, że niejednokrotnie brawura i przecenianie swoich możliwości prowadzi do tragicznych w skutkach następstw. Przypominała młodzieży, że sami także są odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo. Nie sprzyjające warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok powodują, że jako piesi stajemy się nie widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego podkreślała jak ważne jest, aby pamiętać o elementach odblaskowych i stosowaniu się do obowiązujących przepisów.     

Następnie st. sierż. Piotr Marek z wydziału do walki z cyberprzestępczością rozmawiał z młodymi ludźmi o niebezpieczeństwie, jakie może nieść ze sobą cyberprzemoc. Uświadamiał, że  wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu jest jedną z form przemocy. Podkreślał, że robienie komuś zdjęć, filmów bez jego zgody, a następnie publikowanie ich w Internecie może być bezprawne. Zdjęcia, które obrażają, ośmieszają, a nawet poniżają są jedną z form przemocy, która może mieć poważne konsekwencję, nawet prowadzić do samobójstwa.

Aspekty prawne dotyczące stosowania cyberprzemocy omówiła podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Przedstawiła najczęściej popełniane przez nieletnich przestępstwa z tej kategorii oraz konsekwencje prawne.

Na zakończenie młodzież uczestniczyła w krótkiej lekcji historii o Policji Państwowej, którą poprowadził mł.asp. Marcin Dziubak z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie.

 

  • Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie
Powrót na górę strony