Badanie opinii publicznej

Podzielone opinie na temat fotoradarów

Data publikacji 28.03.2008

Dla wszystkich użytkowników dróg jest jasne, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną wypadków komunikacyjnych. W ubiegłym roku niemal co trzeci wypadek drogowy spowodowany był niedostosowaniem prędkości do panujących warunków ruchu. Wypadki z powodu nadmiernej prędkości należą do najbardziej tragicznych. Skutki brawurowej jazdy są bowiem często śmiertelne i niosą wiele ciężkich obrażeń ciała.

Na stronie www.podkarpacka.policja.gov.pl pytaliśmy internautów odwiedzających policyjny portal o stosunek do fotoradarów, które beznamiętnie "wychwytują" drogowych piratów. Rezultaty naszych dociekań są interesujące. Chociaż powszechnie obawiamy się niebezpiecznie jeżdżących kierowców, to jednak mało przychylnie odbieramy obecność fotoradarów w rejonach dróg.

W ankiecie udział wzięło 976 internautów:

  • 30% uczestników zdeklarowało, że w ich ocenie fotoradary nie wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Na pytanie o pozytywną rolę fotoradarów 297 osób odpowiedziało, że zdecydowanie nie odgrywają one pozytywnej roli
  • odmiennego zdania była niemal podobna liczba internautów, którzy uznali, że fotoradary zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Głos na "zdecydowanie tak" oddało 28% ankietowanych czyli 282 osoby
  • 19% ankietowanych (194 głosy) uznało, że fotoradary "raczej tak" wpływają na poprawę bezpieczeństwa
  • 18% natomiast (185 głosów) odpowiedziało, że fotoradary "raczej nie" wpływają na poprawę bezpieczeństwa drogowego
  • 1% uczestników ankiety (18 głosów) przyznaje, że nie ma zdania na temat roli fotoradarów


Uczestnikom naszej ankiety dziękujemy za udział w badaniach. Bez wątpienia sygnały otrzymane tą drogą zostaną wykorzystamy w dalszej pracy Policji.

Wszystkim życzymy bezpiecznej jazdy bez udziału fotoradarów.

Powrót na górę strony