Mieszkańcy Podkarpacia korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Mieszkańcy Podkarpacia korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń

Data publikacji 14.08.2019

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy naszego województwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku funkcjonowania mapy, czyli od blisko 3 lat, podkarpaccy policjanci odnotowali blisko 60 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie sygnały są weryfikowane, prawie połowa została potwierdzona.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje od września 2016 roku, ma duży wpływ na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Od czasu uruchomienia mapy, mieszkańcy Podkarpacia wskazali blisko 60 tysięcy zagrożeń.

Największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości – 23637 czy nieprawidłowe parkowanie - 12096. Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 9172 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 1646.

Najwięcej, bo 12773 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu łańcuckiego – 5985 oraz powiatu jasielskiego – 3055.  Najmniej w powiatach: leżajskim - 811, leskim – 950 i strzyżowskim - 990.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 19277, natomiast  28799 nie potwierdziło się. Obecnie 206 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń jest 5456, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 5907. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.