Aktualności

Warsztaty dla policjantów w muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej

Data publikacji 11.12.2018

10 grudnia, na pamiątkę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym dniu w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej, zorganizowano seminarium dla funkcjonariuszy z garnizonu podkarpackiego.

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa - te fundamentalne dla każdego wartości, są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. na obradującej w Paryżu Trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ.

Wczoraj, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej, zorganizowano warsztaty dla funkcjonariuszy z komend miejskich i powiatowych województwa podkarpackiego zajmujących się zagadnieniami przestępstw motywowanych uprzedzeniami, a także propagowaniem praw człowieka w Policji.

Spotkanie było również okazją do przypomnienia odwagi i osiągnięć osób, które często z narażeniem życia, wkładały wysiłek w działania zapewniające przestrzeganie praw i wolności każdego człowieka. Na tym tle pokazany został przykład rodziny Ulmów – Polaków, którzy stracili życie za to, że udzielili schronienia skazanym na zagładę Żydom. Ich historia, to przykład empatii, szacunku i identyfikowania się z ofiarą niezawinionej agresji i przemocy.

Nadkom. Łukasz Gliwa - Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie - mówił o wielokulturowości i przeciwdziałaniu aktom dyskryminacji motywowanej uprzedzeniami. Jakub Pawłowski, z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z Markowej, poruszył tematykę respektowania praw człowieka w wyjątkowo trudnych okolicznościach - w czasach okupacji niemieckiej i Holokaustu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zwiedzili wystawę stałą muzeum.

 

Powrót na górę strony