Aktualności

„Bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych”

Data publikacji 17.08.2018

Po raz kolejny policjanci i funkcjonariusze SOK przypominali o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów na przejeździe kolejowym na ul. Ks. Jałowego.

Briefing to część działań kontrolno-prewencyjnych pn. „Bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych”. Podczas spotkania z dziennikarzami policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie kom. Paweł Grześ i asp.szt. Marcin Skoczylas oraz przedstawiciele Służby Ochrony Kolei mówili o założeniach akcji. 

Podstawowym celem kampanii jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych i w ich rejonie. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami SOK zwracali uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominali przepisy dotyczące zasad poruszania się w takich miejscach.

Głównymi przyczynami wypadków na przejazdach kolejowych są:

  • wyprzedzanie na przejazdach kolejowych lub bezpośrednio przed nimi,
  • niezatrzymanie pojazdu przed przejazdem kolejowym wynikające ze znaku „STOP”,
  • omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy i wjechanie na pas jezdni przeznaczony dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór,
  • wjeżdżanie na przejazd kolejowy jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

W 2018 roku do połowy sierpnia na niestrzeżonych przejazdach kolejowych na Podkarpaciu doszło do 3 wypadków. Dwie osoby zginęły i trzy zostały ranne.