Na podkarpackich drogach trwają działania "TIR" - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Na podkarpackich drogach trwają działania "TIR"

Data publikacji 08.08.2018

Od piątku policjanci ruchu drogowego na podkarpackim odcinku autostrady A4 i S19 prowadzą działania kontrolno - pomiarowe pod nazwą „TIR”. Ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza teraz w okresie wakacji. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy przez kierujących pojazdami ciężarowymi. Akcja prowadzona jest na terenie całego kraju do odwołania.

Realizując działania ukierunkowane na bezpieczeństwo na drogach w okresie wakacyjnych wyjazdów i powrotów oraz na wiążące się z tym przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy przez kierujących pojazdami ciężarowymi, policjanci zwracają szczególną uwagę na ruch tych pojazdów na drogach ekspresowych i autostradach.

Zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych należą niezmiennie do tych najtragiczniejszych w skutkach. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków.

Wszystkie te kwestie będą w zainteresowaniu policjantów prowadzących działania kontrolno – prewencyjne. Funkcjonariusze zwracać też będą szczególną uwagę na wyprzedzanie przez samochody ciężarowe w miejscach niedozwolonych oraz blokowanie lewego pasa i wynikające z tego utrudnianie ruchu innym jego uczestnikom.

Od piątku, 3 sierpnia podkarpaccy policjanci skontrolowali łącznie 160 samochodów ciężarowych.

Policjanci ruchu drogowego przypominają o obowiązujących na autostradach odcinkowych zakazach wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. 

Przypominamy też o wakacyjnych ograniczeniach ruchu na terytorium Polski, w dniach od 29 czerwca do 2 września 2018 r. Zakaz dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, na obszarze całego kraju w dniach: w piątek (od godz. 18.00 do godz. 22.00), w sobotę (od godz. 8.00 do godz. 14.00) i w niedzielę (od godz. 8.00 do godz. 22.00). Dodatkowo zakaz obowiązuje też w dniu 15 sierpnia 2018 r. (od godz. 8.00 do godziny 22.00) i  w dzień poprzedzający, czyli 14 sierpnia 2018 r. (od godz. 18.00 do godz. 22.00).

Źródło: KGP