Poznaliśmy zwycięzców turnieju psów policyjnych - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Poznaliśmy zwycięzców turnieju psów policyjnych

Data publikacji 09.06.2018

Mł. asp. Robert Szajna i pies Gabadol oraz mł. asp. Robert Bożek i pies Haber będą reprezentować Podkarpacie w ogólnopolskim finale Kynologicznych Mistrzostw Policji, który odbędzie się w Sułkowicach we wrześniu 2018 r. To oni zwyciężyli w dwudniowych, wojewódzkich eliminacjach, które rozpoczęły się wczoraj w Zaczerniu, w siedzibie rzeszowskiego oddziału prewencji.

W pierwszym dniu eliminacji odbył się sprawdzian ogólnego posłuszeństwa i pokonywania przeszkód. Psy musiały wykazać się posłuszeństwem w wykonywaniu poleceń wydanych przez swoich opiekunów. Do pokonania miały ścianę, równoważnię, tunel oraz strome schody. Kolejną konkurencją była praca węchowa, czyli podjęcie śladu i podążanie nim. Pierwszy dzień zmagań zakończył test, który rozwiązywali przewodnicy czworonogów, z zakresu ogólnej wiedzy policyjnej i kynologicznej. 

Wczoraj, w drugim dniu Wojewódzkich Eliminacji do Kynologicznych Mistrzostw Policji, policjanci-przewodnicy z psami patrolowo-tropiącymi zmierzyli się z kolejnymi konkurencjami. Zmagania rozpoczęły się od pościgu bez kagańca za pozorantem - sprawcą kradzieży. W trakcie zatrzymania i konwojowania, pozorant próbował atakować przewodnika. Każdy pies musiał zdecydowanie zareagować i obronić funkcjonariusza. 

Kolejna konkurencja polegała na przeszukaniu terenu i odnalezieniu niebezpiecznego przestępcy. I tutaj psy działały bez kagańców. Na zakończenie eliminacji przewodnicy musieli wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Poziom tegorocznych eliminacji był bardzo wyrównany.

Zwycięzcami eliminacji wojewódzkich okazali się mł. asp. Robert Szajna i pies Gabadol oraz mł. asp. Robert Bożek i pies Haber z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. To oni we wrześniu, będą reprezentowali Podkarpacie podczas Kynologicznych Mistrzostw Policji w Sułkowicach.

Trzecie miejsce ex aequo zajęli dwaj funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie - st.sierż. Bartłomiej Ciupak z psem Ibdazem i st.sierż. Tomasz Tkaczyk z psem Ildurem.