Policyjni ratownicy sprawdzali swoje umiejętności - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Policyjni ratownicy sprawdzali swoje umiejętności

Data publikacji 11.05.2018

Funkcjonariusze kolejny raz rywalizowali w wojewódzkich eliminacjach zawodów ratowników policyjnych. Podkarpacki garnizon będą reprezentować policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, którzy najlepiej poradzili sobie z testem wiedzy i zadaniami ratowniczymi. Były to eliminacje do Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie eliminacje do VI Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Podstawowym celem zmagań było podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, upowszechnianie idei i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wyłonienie reprezentacji garnizonu podkarpackiego, która weźmie udział w finale w Szkole Policji w Słupsku. W zawodach brały udział patrole reprezentujące komendy policji z województwa podkarpackiego oraz Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie.

Wiedza teoretyczna i praktyczna reprezentantów wszystkich, podkarpackich jednostek, została poddana próbie. Zawody rozpoczęły się od testu wiedzy, który składał się z 30 pytań. Policjanci musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, sporym wyzwaniem okazała się zainscenizowana interwencja. Jedna z dwóch scenek zakładała, że funkcjonariusze dostali zgłoszenie, z miejsca wypadku drogowego, gdzie niezbędne było udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Uczestnicy musieli wykazać się, nie tylko umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też trafnością w podejmowaniu decyzji i współdziałaniem z partnerem. Scenki odbywały się w zbliżonych do realnych warunkach i to sprawiało, że uczestnicy konkursu mogli poczuć się jak na prawdziwej interwencji.

Sposób działania był oceniany przez komisję. Zmagania obserwowali policyjni specjaliści, a także zaproszeni do udziału ratownicy z Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK, Centrum Edukacji i Ratownictwa Dream Team w Rzeszowie oraz z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

W zmaganiach najlepsi okazali się, policjanci w składzie st. post. Łukasz Czudak i st. post. Bartosz Wojtowicz z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. II miejsce wywalczyli mł. asp. Mariusz Grela i sierż. szt. Damian Heichel z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. Na III miejscu uplasował się patrol w składzie mł. asp. Jerzy Pieczykolan i sierż. szt. Marek Mastaj z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie.

Nagrody, dyplomy i puchary najlepszym zawodnikom, w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, wręczył I Zastępca inspektor Zbigniew Sowa, który podziękował uczestnikom i organizatorom konkursu.

Zawody były nie tylko wspaniałą okazją do współzawodnictwa, ale także do pogłębiania wiedzy i umiejętności w niesieniu pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na eliminacje wojewódzkie, mieli okazję wymienić między sobą doświadczenia.