Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 22.02.2018

Dziś obchodzony jest "Dzień Ofiar Przestępstw". Trwa także „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Ideą przedsięwzięcia, organizowanego z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, która odbywa się w dniach od 19 do 25 lutego, jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Policjanci udzielą porad i niezbędnych informacji osobom, które zgłoszą się do jednostek Policji.

22 lutego został ustanowiony "Dniem Ofiar Przestępstw". Związane z tym obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielać będą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcy prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści. 

Wszystkim, którzy się zgłoszą udzielane będą porady w zakresie m.in.: praw przysługujących osobom doświadczającym przemocy domowej oraz możliwości uzyskania różnych form specjalistycznej pomocy, zgodnie z obowiązującym prawem.  

22 lutego - w "Dniu Ofiar Przestępstw" w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz w komendach miejskich i powiatowych na Podkarpaciu, wyznaczono dyżury. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać pomoc i bezpłatne porady. Dyżurujący policjanci będą także kierować pokrzywdzonych, w celu uzyskania dalszego wsparcia, do podmiotów, które w 2018 raku świadczą pomoc z Funduszu Sprawiedliwości - Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.  

Lista organizacji, w których będzie można uzyskać niezbędne informacje i pomoc, znajduje się na stronie internetowej www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl 

Powrót na górę strony