Policjanci w trosce o bezpieczeństwo pieszych - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 13.02.2018

W województwie podkarpackim trwają policyjne działania „Pieszy”. Ich celem jest zminimalizowanie liczby wypadków z udziałem niechronionych użytkowników dróg. Policjanci nie tylko egzekwują przestrzeganie przepisów przez pieszych i kierujących, ale uczą również bezpiecznych zachowań na drodze. To może ustrzec przed staniem się ofiarą wypadku. Dziś policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie spotkali się z seniorami z Bud Głogowskich.

W ramach prowadzonej akcji policjanci ruchu drogowego nie tylko kontrolują kierujących, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, czy nie respektują praw innych użytkowników dróg. Sprawdzają również przestrzeganie przepisów przez samych pieszych, którzy niejednokrotnie sami są sprawcami wypadków.

Przechodzenie przez jezdnię w miejscu zabronionym, wchodzenie na nią zza stojącego pojazdu, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy niekorzystanie z wyznaczonego przejścia, to tylko niektóre z przyczyn wypadków drogowych z udziałem pieszych. Często popełnianym wykroczeniem jest też niekorzystanie z wyznaczonych przejść albo poruszanie się niewłaściwą stroną drogi. Wciąż zdarza się, że nie każdy posiada wymagane elementy odblaskowe.  Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto odblaski nosić zawsze, gdy poruszamy się po zmroku, bo sprawia to, że jesteśmy widoczni, a tym samym bezpieczni.

Nie bez winy są kierowcy, którzy częstokroć nie respektują praw pieszych. Wielu kierowców nie dostrzega zagrożenia, kiedy przejeżdża na czerwonym świetle, albo wymusza pierwszeństwo na osobie pieszej, która już znajduje się na przejściu. Bardzo niebezpieczne są sytuacje, gdy kierowcy omijają inne pojazdy, które zatrzymały się po to, by przepuścić pieszych. Tego typu wykroczenia są surowo karane. Nie możemy zapominać, że w zderzeniu z samochodem, człowiek ma niewielkie szanse, by wyjść z tego „bez szwanku”.

Policjanci apelują do kierujących, o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych, czy przystanków.

W ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej, policjanci spotykają się z mieszkańcami i radzą, jak unikać zagrożeń na drodze i nie stać się ofiarą wypadku. Podkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie w ostatnich dniach wiele mówił o bezpieczeństwie na drodze podczas audycji w rzeszowskich rozgłośniach radiowych. Na antenie Radia Rzeszów i Radia Via tłumaczył, jak ważne jest przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg. Podkreślał znaczenie posiadania odblasków przez osoby piesze, oraz tłumaczył jak dzięki temu wzrasta ich widoczność.

Dzisiaj, podkom. Renata Bednarska i st. asp. Marcin Skoczylas spotkali się z seniorami z Domu Seniora „Senior Wigor” w Budach Głogowskich. Policjanci wyjaśniali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przestrzegali przed niebezpiecznymi zachowaniami. 

Nie można też zapominać o edukacji najmłodszych, to ważne, aby właściwe postawy kształtować właśnie pośród nich. Policjanci niemal każdego dnia spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach, ucząc ich podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Pamiętajmy, że nawet podstawowa znajomość przepisów drogowych może nam uratować życie.

 

/epk