Aktualności

Podsumowano pracę podkarpackiej policji w 2016 roku

Data publikacji 13.01.2017

O ponad 4 tysiące spadła liczba wszystkich przestępstw, mniej jest kradzieży, włamań i pobić. Wysoka jest skuteczność w zwalczaniu przestępczości. Odnotowano też mniej wypadków na drogach. Dobrze układa się współpraca z samorządami i mieszkańcami regionu. Takie wnioski płyną z podsumowania pracy podkarpackiej policji w 2016 roku. W dzisiejszej odprawie służbowej wzięli udział Zastępca Komendanta Głównego Policji, przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej oraz kierownictwo podkarpackiej policji.

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyła się odprawa kadry kierowniczej podkarpackiej policji podsumowująca miniony rok. Wzięli w niej udział Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Zastępca Prokuratora Regionalnego w Rzeszowie Adam Fida oraz  ppłk Paweł Żuczek Dyrektor Delegatury ABW w Rzeszowie.
 
Nadinsp. dr Krzysztof Pobuta Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie przedstawił strukturę organizacyjną podkarpackiej policji oraz podsumował stan bezpieczeństwa w województwie podkarpackim w roku 2016, omówił wyniki pracy oraz poziom realizacji zamierzeń, zadań i priorytetów. Omówił wyzwania, z jakimi mierzyć się będziemy w najbliższym roku, podkreślając, że najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed policją jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. 

 

Kadry podkarpackiej policji

W garnizonie podkarpackim służy 4423 policjantów, 535 urzędników korpusu służby cywilnej oraz 612 pracowników cywilnych. Najwięcej, bo 2849 policjantów służy w prewencji, w pionie kryminalnym 1378, a w służbie wspomagającej 102. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 3 do 20 lat. Największa grupa funkcjonariuszy, bo blisko połowa jest w korpusie aspirantów (2125), dalej podoficerów (1489), oficerów (516) oraz posterunkowych (293). W tym roku planujemy przyjąć do służby 204 nowych policjantów.

 

Spadek przestępczości

Przestępczość z roku na rok spada. Na przestrzeni pięciu lat, ta liczba zmniejszyła się o blisko 40%, Z ponad 38 tysięcy do 23,5 tys. stwierdzonych w 2016 roku. Liczba przestępstw kryminalnych w tym okresie spadła o blisko 10 tysięcy. Wykrywalność utrzymuje się na wysokim poziomie około 70%. 

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2016 r. odnotowano o 4 109 mniej wszystkich przestępstw. Ich ogólna liczba wyniosła 23 507. O ponad 800 spadła liczba przestępstw kryminalnych, w ciągu całego roku zarejestrowano ich 14 810.  Mniej było przestępstw drogowych -zarejestrowano ich 3708 (wcześniej było 4021).

Spadki odnotowano w kategoriach, które są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców. O 10% spadła liczba kradzieży - z 3726 na 3352. O 14%  mniej odnotowano włamań, w minionym roku stwierdzono ich 1930. Mniej było bójek i pobić. Na podobnym poziomie odnotowano liczbę kradzieży samochodów. W ciągu roku skradziono ich 89. Statystyki odnotowały 15 zabójstw lub ich usiłowań. Nieco wzrosła liczba rozbojów (odnotowano ich 266) oraz uszkodzeń mienia (1453).

Podkarpaccy policjanci ujawnili 1051 przestępstw narkotykowych, likwidując 107 upraw oraz zabezpieczając blisko 130 kg różnych narkotyków i 10,5 kg dopalaczy. Stwierdzili również 3767 przestępstw gospodarczych. Te wyniki potwierdzają, że podkarpaccy policjanci skutecznie walczą z przestępczością m.in. podatkową, akcyzową i na szkodę interesów Unii Europejskiej.

 

Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

W 2016 roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1678 wypadków, to o 34 wypadki mniej, niż rok wcześniej. Niestety, śmierć poniosło 140 osób (o 4 więcej ), a 2 013 zostało rannych (ta liczba zmniejszyła się o 118). O 11% wzrosła liczba kolizji, w ciągu całego roku odnotowano ich 17 446. Szczegóły podsumowania stanu bezpieczeństwa na drogach można znaleźć tutaj.

 

Przywracanie posterunków 

W minionym roku złożono 21 wniosków o przywrócenie bądź utworzenie posterunku policji. Część z nich już zyskała akceptację. W 2016 r. przywrócono dwa posterunki w Korczynie i Wiśniowej, w tym roku planujemy reaktywację sześciu kolejnych - w Kamieniu, Ulanowie, Jasienicy Rosielnej, Niebylcu, Chorkówce oraz w Solinie z siedzibą w Polańczyku.

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Podkarpaciu

Komendant wojewódzki zaprezentował efekty funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To nowatorskie narzędzie umożliwia mieszkańcom wskazywanie miejsc czy zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne lub uciążliwe. Od 20 września 2016 r. na terenie Podkarpacia naniesiono 7329 zagrożeń. Wszystkie zostały zweryfikowane, a duża część została potwierdzona. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazali przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

 

Badanie opinii publicznej

Od wielu już lat sami mieszkańcy Podkarpacia uważają swoje województwo za najbezpieczniejsze w Polsce. Potwierdza to polskie badanie przestępczości przeprowadzone w 2016 roku. Ponad 85% mieszkańców naszego województwa czuje się bezpiecznie spacerując po zmroku w swojej okolicy. Tak wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa utrzymuje się już od wielu lat. Równie wysoko przez mieszkańców Podkarpacia oceniana jest praca i skuteczność policji. Blisko 76% mieszkańców uważa, że podkarpacka policja jest skuteczna w swoich działaniach, a 78% osób pozytywnie ocenia pracę policjantów pełniących służbę w swojej okolicy.

 

MTR

Powrót na górę strony